Tradice zamknutí visacího zámku na nějaký z mostů a nenávratné zahození klíčku do řeky, což má symbolizovat dlouhotrvající, nejlépe věčnou pevnost lásky zamilovaného páru, začíná pronikat i do ČR. V sobotu 19. května poprvé mohou své zámky připevnit zamilované a partnerské dvojice v Žatci. Setkání proběhne v 15 hodin na lávce přes Ohři pod koupalištěm.

Pořádá ho rodinné centrum Sedmikráska ve spolupráci s dalšími subjekty a bude to první bod programu s názvem Týden pro rodinu, který probíhá v Žatci od 19. do 28. května a postupně nabídne osm zajímavých setkání a činností na různých místech ve městě. Po zámcích u lávky přijde na řadu také oheň se špekáčky a pro zájemce veselý fotbálek pro malé i velké na tréninkovém hřišti za řekou.

Tradice zamykání zámků na „mostech zamilovaných" pochází zřejmě ze staré Číny. V Evropě ji zpopularizoval italský spisovatel Federico Moccia. V jednom z jeho románů mladí lidé připevní zámek na starobylý most v Římě a klíč hodí do řeky Tibery. Příběh se lidem zalíbil a tradice se ujala nejen v Itálii, ale později i třeba v Kyjevě, Paříži a na dalších místech. U nás už jsou mosty s konstrukcemi obalenými zámky k vidění třeba v Praze, Znojmě či Sokolově.