Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve školkách se chystají zápisy dětí

Žatec - Zápis v Žatci letos proběhne 9. a 10. dubna. Školky berou děti od věku tří let.

3.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Únor je v Žatci tradičním měsícem zápisu budoucích prvňáků a duben zase patří zápisům malých dětí do mateřských škol. Letos proběhne zápis ve městě příští týden - konkrétně v úterý a středu 9. a 10. dubna, vždy od 8 do 13 hodin. Termín zápisu je společný pro všech osm mateřských škol v Žatci.

Letos jich je ještě osm, v příštím roce se už jejich počet zredukuje na šest. Zastupitelé totiž v březnu rozhodli o sloučení čtyř školek do dvou.

Do které školky ale dítě zapsat? Dříve rodiče obvykle dávali dítě do školky co nejblíže k místu bydliště, ale to už dnes jako hlavní pravidlo také neplatí - velmi mnoho rodičů přiváží každé ráno dítě do mateřské školy autem třeba z druhého konce města.

Každá školka nabízí něco jiného

Kromě toho, že téměř každá školka navíc zajišťuje logopedickou péči, každá z nich má své zvláštnosti a výhody, na které láká. Například Mateřská škola U Jezu pracuje již od roku 2000 podle programu Začít spolu, připravuje děti na to, aby se v budoucnu aktivně zajímaly o učení, uměly se samy aktivně a efektivně učit, učení je bavilo a nebylo pro ně spojeno s nadměrným stresem. „Program podněcuje vývoj těch rysů osobnosti, které budou v rychle se měnící době obzvláště potřebné. Všechny pedagogické pracovnice naší školky obdržely certifikát vzdělávacího programu Začít spolu. Základní principy jsou individuální přístup ke každému dítěti, samostatné rozhodování a volba dítěte, přijímání odpovědnosti za ně, rozvíjení schopností, znalostí a dovedností dětí prostřednictvím plánované činnosti, center aktivit, pozorování, úzká spolupráce s rodinou a okolím," říká ředitelka MŠ U Jezu Dana Pechová. Kapacita školky v současné době je cca 80 dětí.

Sousední Mateřská škola U Mašinky se zase může pochlubit certifikátem o přijetí školy do sítě projektu Zdravá mateřská škola. Jedním z pilířů, o které se tento projekt opírá, jsou věkově smíšené třídy, což vyhledávají hlavně rodiče více sourozenců různého věku, kteří spolu mohou chodit do jedné třídy. U Mašinky mají čtyři takové třídy. „Zárukou spokojenosti dětí jsou podle našeho programu učitelky podporující zdraví, věkově smíšené třídy, rytmický řád života a dne, tělesná pohoda a volný pohyb, zdravá výživa, spontánní hra, partnerské vztahy s rodiči, spolupráce mateřské a základní školy, začlenění mateřské školy do života města," vypočítala ředitelka školky Jitka Kovářová. Kapacita této školky je cca 110 dětí. Právě uvedené dvě školky budou v budoucnu sloučeny do jednoho subjektu.

Rodinné prostředí

Mateřská škola ve Fügnerově ulici má nyní kapacitu cca 45 dětí a zhruba stejnou kapacitu má i další školka v této ulici, jíž se říká U Studánky. Také tyhle dvě školky budou sloučeny. „Naše školka je dvoutřídní, s kapacitou 44 dětí, přibližuje dětem rodinné prostředí. Při přijímání dětí je rodičům umožněn pobyt s dětmi ve školce v době adaptace, mají možnost variabilního docházení a stravování. Vnitřní vybavení modernizujeme. Pohybovým aktivitám slouží tělocvična a zahrada. V říjnu 2011 byla vyměněna stará okna za nová, naším snem stále zůstává nová, barevná a přitažlivá fasáda, která upoutá, pobaví a přispěje k dobré pohodě již při pohledu na ni," říká ředitelka školy Jana Hribová.

Ať už se vydáte k zápisu do jakékoliv školky, tohle určitě nesmíte zapomenout: rodiče nebo zákonní zástupci musí mít s sebou svůj průkaz totožnosti a rodný list dítěte. Školky přijímají děti od věku tří let.

Alla Želinská

Autor: Redakce

3.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
70

ANKETA: Zavedli byste ve školách uniformy?

Ilustrační foto.

Muž nenastoupil do vězení, zadrželi ho v Chomutově

Vlakovou zastávku u Radonic zruší. Místo toho budou světla u cesty

Radonice - Nové osvětlení cesty mezi Pátkem a Radonicemi by mělo být hotové příští rok na jaře.

Šroubárna má dvě důležité výhry, vzdálila se bojům o udržení v první lize

Žatec - Národní házenkáři Žatce v nejvyšší soutěži přehráli Veselí i Krčín 17:15.

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Dálnice v okrese Louny zůstanou pro osobní auta bez poplatků

Okres Louny – Nové úseky zatím neovlivní povinnost mít dálniční známku. V budoucnu ale ano.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení