Konec dubna bude pro lounské rodiče malých dětí zásadním časem. Je to totiž doba zápisů do mateřských škol. A pokud se chtějí třeba vrátit do zaměstnání, musí s umístěním dětí uspět.

Termíny zápisů vyhlásilo město Louny jako zřizovatel u devíti zařízení. V MŠ v ulicích Čs. armády, Fügnerova, Přemyslovců, Školní, Kpt. Nálepky, V Domcích, Dykova, Šafaříkova a v ZŠ a MŠ Kpt. O. Jaroše. Uskuteční se ve středu po Velikonocích 23. dubna mezi 8. a 15. hodinou a také o den později mezi 8. a 12. hodinou.

Podle dostupných informací bude pro školní rok 2014/15 volných asi 200 míst. „Počet dětí, které přijdou k zápisu, odhadnout neumíme, protože k zápisu jezdí i velké množství dětí z okolních obcí," vysvětlila Martina Kladivová, vedoucí oddělení školství a příspěvkových organizací Městského úřadu Louny. „Loni nastoupilo do mateřských škol 193 dětí," doplnila.

Jak M. Kladivová uvedla, současná kapacita mateřských škol zřizovaných městem je 686 dětí. „Pak tu máme ještě Soukromou mateřskou školu Mateřinka, která má kapacitu 71 dětí. Celkem je tedy v Lounech kapacita mateřských škol 757 dětí," sdělila na dotaz Deníku. V soukromé mateřské školce zápis proběhl už v únoru.

K zápisu si rodiče nesmějí zapomenout přinést svůj občanský průkaz a také rodný list dítěte.

V Žatci se teď čeká na výsledky zápisů

V Žatci zápisy proběhly počátkem dubna. Zda se dostalo na všechny děti, to radnice zatím neví. „Podle sdělení ředitelek mateřských škol nejsou dosud upřesněná data o přijetí. Ze zákona platí měsíční lhůta ve správním řízení. Děti se dostavují k zápisu na více žateckých mateřských školkách a po zápisech se tyto duplicity upravují a upřesňují se konečné seznamy přijatých dětí. V současné době probíhá ještě řízení o odkladech dětí k zahájení povinné školní docházky," sdělila Jitka Wasserbauerová, rozpočtář školských zařízení Městského úřadu v Žatci.

Z těchto důvodů zatím tedy není jasné, zda všechny rodiče ze Žatce budou mít pro své dítě místo ve školce. V minulých letech tomu tak nebylo; město proto loni na podzim otevřelo novou mateřskou školku v prostorech Základní školy Petra Bezruče.

Celková kapacita současných sedmi žateckých školek je přibližně 680 dětí.