Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blesková povodeň vyhnala v Lubenci lidi z domovů

Podbořansko /FOTOGALERIE/ - Kvůli silnému dešti museli na člunech evakuovat některé obyvatele. Hrozilo protržení hráze tamního rybníka. 

9.6.2013 AKTUALIZOVÁNO 10.6.2013
SDÍLEJ:

Blesková povodeň v Lubenci 9. 6. 2013. Voda po bouři zaplavila celou řadu domůFoto: Deník/Petr Kinšt

Prudký déšť způsobil v neděli 9. června odpoledne na mnoha místech Ústeckého kraje bleskové záplavy. Na Podbořansku byl nejvíce zasažen Lubenec. Voda tam zaplavila řadu domů, hrozilo protržení hráze místního rybníka. To se ale nakonec naštěstí nestalo. Přesto musela řada občanů opustit své zatopené domovy.

"Přišla silná bouřka, která trvala asi půl hodiny. Za tu dobu začala hladina rybníka prudce stoupat, až přetékala přes hráz. Měli jsme obavy z jejího protržení," popsal začátek dramatu Jiří Korf, předseda místních rybářů. Zřejmě i díky rekonstrukci přelivu před dvěma roky se tak naštěstí nestalo. Rybáři až do pozdních večerních hodin čistili odtok od naplavenin a snižovali hladinu rybníka, aby tlak zmírnili.

Vyplavené sklepy i školka

Velké problémy způsobil rozvodněný Struhařský potok, který právě do této nadrže přitéká. Zejména dále po proudu, kde se vlévá do říčky Blšanky. Ta v krátkém čase několikanásobně zvýšila svůj průtok a ohrozila obec Řepany, ležící po proudu. "Osmdesát procent domů v Lubenci bylo vyplaveno, ve sklepích je až jeden metr vody. V naší mateřské školce je hladina po pás a zasažena byla také základní škola," uvedl místostarosta Jiří Chaloupecký.

Ještě horší situace však byla ve zmíněných Řepanech. "Hasiči tam museli obyvatele několika domů evakuovat na člunech," dodal J. Chaloupecký. Jako dočasný azyl byla připravena školní tělocvična. A lidé se i nadále k nebi dívají s obavami. V příštích dnech totiž meteorologové předpovídají další déšť. "Lidé se bojí, že se bude situace opakovat a zhoršovat," uzavřel místostarosta.

Stačil odvézt jen auto

Blesková povodeň vtrhla také k Renatě Martinovské, která bydlí přímo na břehu Blšanky v Řepanech. "Máme pod vodou zahradu i suterén," řekla. Mnohem hůř však dopadli sousedé. Hasiči je museli zachraňovat na člunech. "Pes cítil, že se něco děje a vylezl na boudu. Voda přišla tak rychle, že jsem stačil jen vyvézt auto na kopec," řekl Deníku Zdeněk Semerád. Slepice zachránit nestihl. Domů se nebude moci několik dní vrátit. "Budeme zatím u sousedů nebo příbuzných," dodal.

Desítky hasičů zůstávají na místě a snaží se odčerpat vodu ze zatopených stavení. Stejně tomu bylo během dne i na dalších místech okresu, například v Čeradicích, Radíčevsi nebo žatecké Lučanské ulici.

Zasažena byla věznice

Přímo areálem bývalé věznice v Drahonicích u Lubence protéká Drahonický potok. Běžně bývá v tuto roční dobu skoro vyschlý. Po nedělní bouřce se v něm valilo několik kubíků kalné vody, která se prohnala také bývalou věznicí v Drahonicích. V objektech bylo několik centimetrů vody.

Areál je přitom jen pár týdnů opuštěný. Po prezidentské amnestii a propuštění tisíců vězňů, se rozhodlo o zrušení drahonické věznice. Takže během povodní už v areálu žádný vězeň nebyl. „Škody na majetku v bývalé věznici v Drahonicích ale velké nejsou," říká Gabriela Pohlová, mluvčí Vězeňské služby.

Voda se hrne do vězeňského komplexu v Drahonicích. Zdroj: Youtube.cz/Jiří Hess

Autor: Petr Kinšt, Hynek Dlouhý

9.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vlakovou zastávku u Radonic zruší. Místo toho budou světla u cesty

Národní házená - ilustrační foto

Šroubárna má dvě důležité výhry, vzdálila se bojům o udržení v první lize

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Dálnice v okrese Louny zůstanou pro osobní auta bez poplatků

Okres Louny – Nové úseky zatím neovlivní povinnost mít dálniční známku. V budoucnu ale ano.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Od revoluce se do Sněmovny vydalo jen sedm lidí z okresu Louny

Okres Louny - Za sedmadvacet svobodných let měl okres Louny jen sedm poslanců, dva navíc v regionu nebydleli a jen dojížděli. Letos jsou šance na poslance velké, řada lidí je na vrcholu kandidátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení