Obávaný pavouk je už i v Ústí. „Dávejte si prosím pozor, včera jsem objevil zápřednici jedovatou už i u nás v Ústí!“ varoval na sociální internetové síti Facebook Tomáš Janota.

Ústeckého chovatele pavouků Tomáše Jeřábka nález zápřednice nijak nepřekvapil. „Už v minulosti se tento pavouk pohyboval na Litoměřicku, takže je docela možné, že se vlivem oteplování a migrace dostal až do Ústí,“ řekl Tomáš Jeřábek.

Ústečan Tomáš Janota pavouka z auta vymetl a zabil. „Až zpětně mě napadlo, že jsem měl po nálezu reagovat jinak, například pavouka živého odchytit, ale popravdě mě dost vyděsil a vzhledem k informacím, které se kolem něj šíří, jsem se ho chtěl co nejrychleji zbavit,“ vysvětlil Ústečan, který se pavouků štítí. Teď jen doufá, že mu v autě neběhají mláďata tohoto obávaného pavouka.

Odborníci upozorňují, že pavouk není smrtelně jedovatý. Nebezpečný by mohl být pro malé dítě, alergika, či osoby mající problémy s tlakem.

Následky kousnutí, kterými může být brnění, nevolnost a otoky, většinou do 24 hodin samy odezní. Reakce organismu bývají individuální. Ve Štětí tento týden samička zápřednice jedovaté kousla do prstu muže, u kterého následně došlo k úplnému znecitlivění horní končetiny.


Nejjedovatější v Česku

Zápřednice jedovatá má délku těla až 1,5 cm a je jedním z nejjedovatějších pavouků v Česku.

Jeho kousnutí působí bolest, někdy může být spojené s horečkou, pocity úzkosti a chvilkovým ochrnutím okolo místa pokousání.

Zdroj: Wikipedia


Ústecká Masarykova nemocnice, dle informací mluvčího Jiřího Vondry, zatím žádný případ kousnutí zápřednicí neeviduje. Zápřednici „nehlídá“ ani Krajská hygienická stanice (KHS), ani Krajská veterinární správa. „Bylo by to jako hlídat každé bodnutí včely nebo komára,“ řekl ředitel ústecké KHS Josef Trmal.

Ústečané mají přesto z pavouků strach. „Pavouky nemám ráda obecně a představa, že by mi třeba jen na jeden den ochrnula ruka, je opravdu děsivá,“ klepala se při té představě Anna Scheuflerová.

Zápřednice jedovatá se v Česku poprvé objevila v roce 1859, poté ji odborníci vzácně nacházeli na jižní Moravě.

Dnes se hojně vyskytuje mimo Litoměřicka i na Nymbursku a Pardubicku. Podobně jako v Česku se do severnějších oblastí šíří i v sousedním Německu. Žádný případ, kdy by kousnutí tohoto druhu pavouka bylo smrtelné, zatím nebyl zaznamenán.

Podle Tomáše Jeřábka, který chová výhradně sklípkany, je možné i to, že někomu utekla zápřednice z chovu. „Takový pavouk nemá v chovu co dělat. Jeho chov by měl být záležitostí odborníků,“ domnívá se ústecký chovatel sklípkanů.

Útoky na Litoměřicku

Několik kousnutí zápřednicí registrují například na již zmíněném Litoměřicku. Zatím poslední případ se stal ve Štětí na začátku srpna. Pavouk tam kousl jednu z ošetřovatelek domu s pečovatelskou službou. Více čtěte zde