Pořádné pozdvižení vyvolala policejní akce ve středu 2. července v Lounech. Kolem páté hodiny ráno vtrhla ozbrojená jednotka do vietnamského obchodu s oblečením na Suzdalském náměstí. Zásah trval celé dopoledne. Ve čtvrtek je krámek opět normálně otevřený. 

Zatím je jasné pouze to, že šlo o akci pražských policistů, přesněji Krajského ředitelství policie Hlavního města Prahy. Co bylo cílem akce není možné zatím oficiálně potvrdit. „Z pokynu dozorujícího státního zastupitelství nemůžeme podávat jakékoliv informace," uvedl na dotaz Deníku Tomáš Hulan, mluvčí zmíněného útvaru. Tento stav by měl trvat nejméně do pondělí 7. července, jedním z hlavních důvodů je údajně jednání o uvalení vazby. 

Zbraně, masky a křik

Naši čtenáři viděli u události také auto celní správy. Ovšem stejně jako u policistů se nejednalo o "místní". Pracovníci Celního úřadu pro Ústecký kraj totiž na Suzdalském náměstí v ten čas neoperovali. „Jedna z hlídek dnes provádí v Lounech kontrolu zaměřenou na zaměstnávání cizinců, tedy zda zaměstnavatelé plní všechny zákonné povinnosti související se zaměstnáváním cizinců ze zemí EU i mimo EU. Jedná se ale o běžnou kontrolní činnost," sdělil Deníku ve středu ráno Jiří Nejedlý, tiskový mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj.

Podle očitých svědků realizace, jak policie podobné zásahy nazývá, bylo na Suzdalském náměstí chvíli pěkně horko. „Z několika dodávek vyskákali maskovaní a ozbrojení policisté. Přivedli nějakou ženu, vypadala jako Vietnamka, a pak se strašným křikem vběhli dovnitř. Byli tam i další policisté v civilu," popsala události náhodná svědkyně. Podle ní byl zadržen a spoután nejméně jeden člověk z obchodu, podle vzhledu se mohlo rovněž jednat o Vietnamce. To se ale kvůli informačnímu embargu bohužel nedá potvrdit.

Zejména nedostatek informací vyvolal v malém městě značný rozruch. O tom, proč policie do obchodu přišla, proč zásah trval celé dopoledne a dalších věcech se živě diskutuje prakticky na každém rohu. 

Na snímku z mobilního telefonu našeho čtenáře je alespoň částečně vidět, jak zásahová jednotka vniká do obchodu na Suzdalském náměstí v Lounech
Na snímku z mobilního telefonu našeho čtenáře je alespoň částečně vidět, jak zásahová jednotka vniká do obchodu na Suzdalském náměstí v Lounech.