Velké problémy provázejí v poslední době rekonstrukci budoucího kulturního domu Zastávka v lounské Poděbradově ulici. Práce se zpožďují, slavnostní otevření plánované na letošní září se těžko stihne. Nyní chce město navíc ze svého rozpočtu uvolnit další dva miliony korun na další vícepráce v interiéru a na zlepšení funkce.

Lounští radní budou příští měsíc žádat zastupitele o uvolnění dalších dvou milionů korun. Částečně jde o náklady na vícepráce. „Zjistili jsme například, že architektky navrhly skleněnou přepážku mezi sálem a kavárnou z příliš tenkého skla. To musíme pořídit silnější," uvedla jeden příklad Blanka Sunkovská, vedoucí odboru správy majetku lounské radnice.

Město může investovat díky dotaci

Další část požadované sumy je pak určena na řešení akustiky sálu, pořízení základní aparatury a další zlepšení funkčnosti kulturního domu Zastávka. „Původní projekt byl velmi minimalistický. Počítali jsme pouze s nejnutnějšími pracemi. Když ale značnou část pokryjí evropské dotace, chceme rekonstrukci udělat opravdu důkladně a pořádně," vysvětlil zvyšující se náklady na přestavbu objektu Radovan Šabata, starosta města.

Město dostalo příslib dotace z evropských fondů ve výši 85 procent uznatelných nákladů. A to na samotné rekonstrukční práce i vybavení Zastávky. Původně to znamenalo, že EU zaplatí zhruba 18 milionů korun, na Louny zbudou čtyři miliony.

Došlo na neplánovanou opravu střechy

Během rekonstrukce však dělníci našli v pověstné skříni celou řadu kostlivců - budoucí kulturní dům skrýval nákladná překvapení. První vlna víceprací si vyžádala 650 tisíc korun. Šlo o vrstvy obkladů nalepených na sebe, shnilý a dokonce jeden zcela chybějící nosný trám a podobně. Uvedení vzduchotechniky do provozu si vyžádalo téměř 400 tisíc korun.

Na začátku léta se překvapivě zjistilo, že do objektu při deštích zatéká, což by pochopitelně znamenalo problém pro zbrusu nový interiér. Radnice tak na opravu střechy, s kterou se původně vůbec nepočítalo a byla zprvu vyhodnocena jako dobrá, uvolnilo další bezmála milion korun. Další peníze navíc potřebuje Vrchlického divadlo, které bude Zastávku pro město provozovat. A nyní přichází další již zmíněné dvoumilionové sáhnutí do rozpočtu Loun.

Práce se navíc citelně zpožďují. Odborná firma měla objekt předat městu s koncem července. Slavnostní uvedení do provozu s dnem otevřených dveří pro veřejnost bylo původně v plánu na začátku září. Zřejmě se nestihne uspořádat ani ve stejném měsíci. Město Louny odkoupilo objekt v září roku 2012 za bezmála 11 milionů korun.