VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co jednání, to tisíce papírů. Šetřit ale zastupitelé nechtějí

Okres Louny - Stále více některá města po republice využívají elektronické podklady, v okrese Louny je to zatím hudba budoucnosti, zastupitelé nemají zájem. Trvají na papíru.

25.8.2015 12
SDÍLEJ:

Zastupitelé v Žatci a stohy papírů před nimi. archivní fotoFoto: Deník/Petr Kinšt

Šetření a hospodárnost jsou asi nejčastější slova, která dlouhodobě slýcháme z úst městských zastupitelů při jejich jednání. Hledají, kde výdaje zeštíhlit, kde rozpočet ztenčit či neplatit zbytečně nebo příliš, prostě kde ušetřit. Sami se ale úplně hospodárně nechovají. Alespoň co se týká papíru.

O elektronické verze podkladů k jednání jich má zájem minimum, ostatní trvají na papírové verzi, radnice měst v okrese Louny tak stále musí tisknout tisíce a tisíce stran pro každou schůzi. Města, která se rozhodla jít moderní cestou a co nejvíce používat elektronické podklady, přitom ušetří desetitisíce korun i čas úředníků.

Přes deset tisíc listů pro jednu schůzi

Podívejme se hned na čísla a počítejme. Například v Žatci museli úředníci pro poslední jednání zastupitelů nakopírovat pro každého městského poslance 485 listů papíru. Zastupitelů je jedenadvacet plus jeden archivační výtisk, rázem jsme na 10 670 listech, což je zhruba 22 balíků papíru (v Žatci aktuálně nefunguje rada města a zastupitelé přebrali její funkci, listů je nyní tedy o něco více než obvykle - pozn. red.). A takových jednání je zhruba deset do roka…

Materiály v elektronické podobě tam mají připravené, musí ale stále tisknout. „Pokud započítám veškeré náklady včetně tonerů, sešívaček, opotřebení tiskáren, obálek a podobně, jsou odhadované náklady zhruba pět tisíc korun na jedno jednání. Při průměrných deseti jednáních ročně se jedná o zhruba padesát tisíc korun a více," vypočítává náklady v Žatci tajemník tamní radnice Petr Vajda.

A jaké jsou náklady v případě elektronických podkladů? „Pokud bychom přistoupili k elektronické verzi, samozřejmě by došlo k finanční úspoře, odhad je zhruba devadesát procent," dodává Vajda.

O elektronickou podobu prý není zájem

Také v Lounech stále tisknou tisíce listů. „Tiskneme zhruba devadesát stránek pro jednoho zastupitele na jedno jednání," říká Renáta Čapková, tajemnice lounské radnice. Pokud započítáme všechny městské poslance, kterých je v Lounech devětadvacet, jsme kolem dvou tisíc šesti set listů a opět krát přibližně deset jednání. A navíc tady přidejme tisíce listů k projednání v radě města.

V Lounech říkají, že by o tak velkou úsporu nešlo, řádově prý v tisících korun. Veškeré materiály tam připravují v elektronické podobě, o tu ale není zájem, následně jsou tedy materiály tištěny včetně příloh. Jen na CD jsou zastupitelům předávány rozsáhlé dokumenty jako závěrečný účet města a rozpočet. „Zatím všichni členové zastupitelstva požadují materiály v tištěné podobě," potvrdila tajemnice lounské radnice.

Chybí vůle zastupitelů

Ve firmách věc nevídaná. Tam si majitelé každý vytištěný papír hlídají, šetří se všude. Podklady k jednání na flash disku, CD nebo prostřednictvím elektronické pošty? V několika obcích a městech republiky už běžná věc, v okrese Louny ji využívá jen velmi málo městských poslanců. Radnice by přitom rády moderní systém nabídly, chybí ale to nejdůležitější - vůle zastupitelů.

Například v Žatci mají o elektronickou formu zájem jen čtyři z jedenadvaceti. „Byl proveden dotaz u všech zastupitelů, materiály zasíláme e-mailem běžně. Mají o to zájem ale jen čtyři zastupitelé, ostatní zájem nemají. Někteří nemají doma počítač, další chtějí mít materiály vytištěné. Člen zastupitelstva má na materiály v písemné formě nárok, takže pokud nebudou zastupitelé souhlasit, nemůžeme k elektronické verzi přistoupit," říká Petr Vajda, tajemník žatecké radnice.

Čtěte také: Konec zvedání rukou. Zastupitelé budou hlasovat moderními tablety

Podle zastánců elektronické verze by systém přinesl úsporu nejen finanční, ale i časovou. „Probírali jsme to už několikrát. Zkoušeli jsme i počítačový program na ukládání materiálů, byl zdarma. Uvažovali jsme o zasílání e-mailem, o flash disku nebo o CD, ale zatím zastupitelé nemají zájem. Osobně si ale myslím, že je to škoda," pokračoval Vajda.

Jiný pohled má tajemnice lounského městského úřadu. „Materiály v tištěné podobě se podle mého názoru lépe studují, dají se v nich dělat poznámky. Pokud bychom uvažovali pouze o elektronické podobě, museli bychom navíc zvážit, zda všem zastupitelům pořídit zařízení, na kterém by podklady mohli studovat, což by byl významný jednorázový náklad," argumentuje Renáta Čapková.

Papír preferují i v Postoloprtech

Podporovatelé moderní verze ale zdůrazňují, že přechod na elektronickou formu byl ve všech obcích a městech, které k tomu zatím přistoupily, dobrovolný. Zastupitelé si to odsouhlasili, elektronickou formu dostává jen ten, kdo chce, navíc říkají, že i do elektronických dokumentů lze dělat poznámky. A také podle nich v dnešní době není problém studovat materiály na počítači či tabletu.

A jak jsou na tom další města regionu? Postoloprty jsou „papírové", Podbořany se snaží, zastupitelé ale také pořád trvají na papíru.

„Zasíláme zastupitelům materiály v elektronické podobě. Každý zastupitel má možnost si na svém počítači otevřít schránku, kde má veškeré podklady, včetně map a příloh. Na základě požadavku zastupitelů ale zasíláme materiály i papírovou formou, je to hlavně pozvánka a košilky jednotlivých bodů s návrhem usnesení. Pokud je materiál hodně obsáhlý, netiskne se a mají ho pouze v elektronické podobě. To samé platí také u rady, pouze jeden radní nevyužívá papírových materiálů a zasíláme mu flash disk," uvedla pro Deník Věra Krůtová ze sekretariátu starosty Podbořan.

V Postoloprtech například v roce 2013 dostal každý zastupitel 780 listů, což musíme vynásobit patnácti členy, každý radní pak dostal za rok 2600 listů. „Rozesíláme materiály v papírové podobě, žádný ze zastupitelů neměl zájem o elektronické zasílání. V blízké době připravíme do rady materiál, který by umožnil zasílání podkladů i v elektronické podobě. Rozhodnutí pak bude na zastupitelích," řekla Jana Fišerová, tajemnice postoloprtské radnice.

K pouze elektronické verzi rozesílání podkladů pro zastupitele přistoupilo zatím několik sídel po celé republice. Další o tom uvažují. V okrese Louny zatím na toto téma zastupitelé příliš neslyší a zdá se , že jde spíše o hudbu vzdálené budoucnosti.

Autor: Hynek Dlouhý

25.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto.

ANO nevyhrálo jen v Úlovicích, v Lišanech dostalo přes 60 procent

Klára Šprynglová se narodila 18. října 2017 v 19.36 hodin mamince Andree Bundzákové z Volenic. Vážila 2920 gramů a měřila 50 cm.
4

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Louny

Fotbalová 1. A třída: celky z okresu Louny se usadily na špičce tabulky

Podbořany, Dobroměřice, Domoušice - Podbořanům, Dobroměřicím a Domoušicím se v krajské soutěži letos daří, všechny tři týmy mají nyní shodně devatenáct bodů.

Muž vypil láhev rumu a pak sedl za volant. Nadýchal přes tři promile

Louny - Opilého šoféra odhalila policie při řízení provozu u Senkova. Soud mu navíc předtím sebral řidičský průkaz.

Poslanec Růžička: chci se věnovat bezpečnosti, je to mé hlavní téma

Postoloprty /ROZHOVOR/ - Pavel Růžička se stal v právě skončených volbách do Poslanecké sněmovny poslancem za ANO 2011.

Nový poslanec Pavel Růžička čelí soudu. Budu souhlasit s vydáním, říká

Postoloprty – V případu jde o údajně nevýhodný prodej domu v centru Postoloprt z majetku města. Růžička se na něm měl podílet coby jeden ze zastupitelů města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení