Policie obvinila 11 z 15 zastupitelů města Postoloprty. Měli se dopustit trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství v Lounech, vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nechce poskytnout bližší informace.

Zmíněného trestného činu se měli zastupitelé dopustit tím, že hlasovali pro prodej domu čp. 74 na Marxově náměstí v Postoloprtech. Město jej celý vlastnilo od roku 2008 a snažilo se ho několik let prodat. K tomu došlo až loni, zda to bylo, nebo nebylo v souladu se zákony, prošetřuje policie.

Jiný zájemce nabídl víc

Město dům prodalo současné nájemkyni, která má v přízemí obchod s krejčovstvím a půjčovnu šatů. Většinu kupní ceny má uhradit formou splátek. Po takto zastupiteli odsouhlaseném prodeji přišel ale další zájemce, jenž městu nabídl za dům vyšší částku. V tu dobu ale byl již schválen prodej první zájemkyni, proto se zastupitelé nabídkou nezabývali. Zmíněný druhý zájemce pak podal na zastupitele trestní oznámení.

„Jsem přesvědčený, že jsme se ničeho protizákonného nedopustili. Všichni dotčení zastupitelé podali proti zahájení trestního stíhání stížnost a do jejího vyřízení se k tomu nebudu více vyjadřovat," prohlásil postoloprtský starosta Zdeněk Pištora.

Kandidát ANO odstoupil

Policejní obvinění už má dopad i na blížící se krajské volby. Jeden z obviněných postoloprtských zastupitelů, Pavel Růžička, který figuroval na 4. místě kandidátky ANO, odstoupil. „Abych nepoškodil dobré jméno hnutí, o své vlastní vůli jsem odstoupil z kandidátní listiny hnutí ANO do krajského zastupitelstva," uvedl Pavel Růžička v prohlášení s tím, že se podle svého názoru jako zastupitel nedopustil ničeho nezákonného. Uvolněné místo zaujal lounský zastupitel Milan Rychtařík.

Obvinění tolika zastupitelů není v okrese Louny běžné. Z minulých let jsou známé spíše případy policejního stíhání a soudních přelíčení se starosty menších obcí.

Budova Okresního soudu v Lounech.Například bývalý starosta Bitozevsi na Žatecku Václav Šístek se u Okresního soudu v Lounech zpovídal ze stejného trestného činu – porušení povinností při správě cizího majetku. Dopustit se ho měl při rekonstrukci kulturního domu, podle obžaloby obec stavební firmě dvakrát zaplatila některý materiál a firmě zaplatila i za některé práce přesto, že je dělali „svépomocí" lidé z obce. Škoda měla činit 872 tisíc. Okresní soud v Lounech ho odsoudil k podmíněnému trestu, V. Šístek se proti rozsudku odvolal ke krajskému soudu.

Připomeňte si: Exstarosta Bitozevsi Šístek odešel od soudu s podmínkou

U lounského soudu si vyslechl podmínečný trest také starosta Blšan na Podbořansku Petr Bukáček. A to kvůli prodeji chmelnic z majetku městečka, při kterém mělo rovněž dojít k finančnímu poškození obce.

I on byl odsouzen pro porušení povinností při správě cizího majetku a ze zneužití úřední pravomoci. Také jeho trest není pravomocný, odvolal se ke krajskému soudu.

Psali jsme: Chmelnice za málo! Starostovi Blšan soud vyměřil podmínku

Své o policejním vyšetřování ví také starosta Slavětína Jaroslav Jandl. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality obvinil před třemi a půl lety 27 lidí, většinou starostů obcí Ústeckého kraje, kvůli neoprávněnému čerpání dotací na odstranění škod po přívalových deštích. Policie případ dosud neuzavřela, starosta vinu odmítá.

Čtěte také: Obvinění je nepříjemné hlavně na psychiku, říká starosta Slavětína