To je rošáda! Voliči v Lounech vyměnili více než polovinu dosavadních zastupitelů. Ustavující zasedání by tam mělo proběhnout 3. listopadu. Do lavic mezi celkem 29 zastupitelů usedne patnáct těch, kteří v minulém volebním období ve vedení města nebyli.

Podle výsledků víkendových komunálních voleb budou v příštích čtyřech letech v zastupitelstvu chybět i tradiční jména. Dostatek hlasů nezískal například Jan Kerner (ODS), který deset let až do ledna 2012 zastával post nejvyšší. Bývalý starosta nyní nebude ani řadovým zastupitelem. ODS totiž ztratila čtyři ze sedmi dosavadních mandátů! J. Kerner získal celkem 700 hlasů, zvolený kolega B. Kurka jen o 11 víc. Nutno dodat, že exstarosta byl na kandidátce až na dvacátém místě. Smůlu mají i jeho straničtí kolegové - současná místostarostka Edita Hořejší a Zdeněk Helšus. Tedy lidé, kteří město pomáhají řídit dlouhá léta. Vladimír Budinský, zvolený před čtyřmi lety za ODS, už nekandidoval.

Zastupitelé v Lounech na archivním snímku. Vlevo vpředu je Jan Růžek. O jeden mandát slabší je ČSSD, i když nynější volby v Lounech vyhrála. I v jejích lavicích budou chybět známá jména. Například Jan Růžek nebo Michael Straka. Z dosavadních zastupitelů ČSSD dále nebyli zvoleni Přemysl Čermák a Otakar Kraus.

Dostatečný počet hlasů nezískal ani Josef Frolík z Unie pro sport a zdraví; milovník umění a fotograf Bořek Zasadil na jejich kandidátce tentokrát chyběl úplně, stejně jako bývalý ředitel lounského archivu Bohumír Roedl. I toto uskupení si o jedno křeslo pohoršilo a nyní bude mít čtyři zastupitele.

O dva ze šesti zástupců přišla KSČM - po volbách už je nebudou reprezentovat v zastupitelstvu Jaroslav Matička a Miroslav Rác. Stanislav Rybák, Miloš Chovanec, Drahomír Faix a Jaroslav Zíval své posty obhájili.

Na svých třech mandátech zůstala TOP 09, už ji však nebude reprezentovat ani Jiří Tesař, ani Alexandra Suková. Křeslo udržel jen poslanec Parlamentu ČR Michal Kučera.

Nové tváře a dvě nová uskupení ve vedení města

Jaké jiné tváře budeme na jednáních města vídat oproti minulému volebnímu období? Mezi pěti zástupci ČSSD to budou Vladimír Emingr, Milan Čermák a Milan Chrobák. V Unii pro sport a zdraví obhájil současný starosta Radovan Šabata a také Jan Červa, nově je doplní učitel a milovník literatury a dějepisu Vladimír A. Hons a Jakub Hnátek. Za TOP 09 nově do lavic usednou lídr kandidátky Pavel Janda a Jaroslav Čása.

Do vedení Loun se prosadila také dvě úplně nová uskupení. Velký úspěch zaznamenalo hnutí ANO 2011 - skončilo celkově druhé. Za něj se novými zastupiteli stanou Tomáš Šindelář, Martina Bečvářová, Dagmar Godycká, Milan Rychtařík a Ondřej Soukup. Volba pro město obsadí tři posty zastupitelů lídrem Janem Čermákem, Milanem Riegerem a Janou Černou.

Jediná beze změny zůstává Koalice pro Louny, složená z KDU-ČSL, Strany Zelených a jejich sympatizantů. Tam posty obhájili oba zastupitelé Tomáš Chaloupek i Michal Pehr. I oni usedají v zastupitelstvu už delší dobu, jsou veřejnosti známější, čímž se dá vysvětlit fakt, že lídr kandidátky Jan Žalud zvolen nebyl. Díky křížkování ho předehnala „trojka" a „sedmička".

Nové zastupitelstvo Loun:(označení hvězdičkou jsou noví)

ČSSD:
Pavel Csonka
Vladimír Emingr *
Milan Chrobák *
Petr Tyl
Milan Čermák *

ANO 2011:
Martina Bečvářová *
Tomáš Šindelář *
Dagmar Godycká *
Milan Rychtařík *
Ondřej Soukup *

Unie pro sport a zdraví:
Jan Červa
Jakub Hnátek *
Vladimír Antonín Hons *
Radovan Šabata

KSČM:
Stanislav Rybák
Miloš Chovanec
Drahomír Faix
Jaroslav Zíval

Volba pro město:
J
an Čermák *
Milan Rieger *
Jana Černá * 

ODS: 
Eva Kleinová
Miloslav Bouda
Bohumil Kurka

TOP 09: 
Pavel Janda *
Michal Kučera
Jaroslav Čása *

Koalice pro Louny: 
Tomáš Chaloupek
Michal Pehr