Na západním okraji Loun by mělo vyrůst obchodní centrum s prodejnou pro zahrádkáře a kutily, velkým marketem a dalšími obchody. Alespoň už se o tom celou řadu let hovoří. Zatím se však na plánovaném místě za nynějším Penny Marketem vůbec nic neděje. Žádné parkoviště, zázemí, natož obchody – jen pole. Developer nyní žádá o další prodloužení nájemní smlouvy.

O situaci budou jednat v pondělí 16. února lounští zastupitelé. Dosavadní nájemní smlouva brněnské firmy De Iure na pozemky totiž na konci měsíce vyprší. Intenzivní jednání, co dál, začala až na poslední chvíli. „Zástupci společnosti De Iure nám sdělili, že hledají partnera, který by v obchodním centru zajišťoval prodej potravin. Prý se budou snažit přivést Tesco. Jejich aktuální snahou je prodloužení nájemní smlouvy na pozemky o další dva roky," popsal situaci Jan Čermák, místostarosta Loun.

Skončí vize s koncem února?

Původní smlouva byla uzavřena v roce 2007 a nyní by šlo už o třetí dodatek – prodloužení termínu kolaudace, která je podmínkou pro pozdější odprodej. Respektive převod pozemků do vlastnictví společnosti. Při výstavbě obchodního centra se podle původních plánů počítalo s prodejnami OBI, již zmíněného Tesca a dalšími. Vzniknout mělo velké parkoviště včetně zázemí. „V otázce, zda se tak skutečně někdy stane, je tu skepse," přiznal J. Čermák.

Developer složil kupní cenu pozemků, více než 20 milionů korun, v prvním roce nájmu. Pak byly částky za pronájem pozemků spíše symbolické. O aktuálním dodatku budou jednat zastupitelé a budou mít k dispozici i nezávislé právní posouzení situace. „To má objasnit, co by se stalo, kdyby město Louny s prodloužením nájemní smlouvy nesouhlasilo. V takovém případě by totiž nájem jednoduše skončil," vysvětlil Pavel Janda, mluvčí městské rady, která s prodloužením smlouvy za určitých podmínek souhlasí. Zkoumat se tedy bude, zda městu hrozí nějaké postihy či náklady na vyrovnání, nebo zda zkrátka developer přijde o vložené prostředky, protože nedostál podmínkám smlouvy a objekty v domluveném termínu ani nepostavil, ani nezkolaudoval, ani neuvedl do provozu.

Schválení dodatku vedením města však ještě neznamená jeho uzavření. Jde pouze o návrh k soukromé společnosti.

Jednání zastupitelů proběhne v pondělí tradičně ve velké zasedací místnosti městského úřadu na Mírovém náměstí, začátek je v 16.30 hodin. Schůze je veřejná, každý se tak může přijít podívat, případně se na cokoliv zeptat či podat podnět.