Extrémně vypjatá byla atmosféra prvního řádného zasedání zastupitelstva v Žatci ve středu 3. prosince. Více než sto lidí „v hledišti", z nichž řada stála i mezi židlemi pro zastupitele, výkřiky, pískot, žádosti na odstoupení starosty, bouřlivý potlesk příznivců opozice a jejich častá vystoupení, na druhé straně i několikero vyjádření podpory novému vedení Žatce.

Bouřlivé jednání trvalo přes tři hodiny, jen schvalování programu zabralo přes půl hodiny. Návrh na odvolání starosty o jeden hlas neprošel, koalice KSČM, ČSSD a dvou zastupitelů zvolených za Svobodné zůstala pevná. Úkol dovolit dva zbývající radní zastupitelé ale nezvládli, a rada města tedy bude mít nadále jen pět členů. Začne pracovat okamžitě.

Odstoupení starosty Aleše Jelínka žádala také petice, která byla na jednání doručena. Podepsáno pod ní bylo 1515 lidí. Návrh na odvolání nakonec přednesl Břetislav Frýba (Unie pro sport a zdraví). Nová koalice ale svého starostu podržela, i když výsledek hlasování byl hodně těsný - jen o jediný hlas (11:10). Právě tak křehká je ale současná většina v žateckém zastupitelstvu. Stejným způsobem se hlasovalo i v listopadu při volbě nového vedení města na Moskvě. „Nelpím na postech. Chci být pojítkem mezi dvěma znesvářenými tábory ve vedení města. Podle mě by se na jeho řízení měly podílet všechny subjekty. Pokud se mi tuto roli nebude dařit plnit, budu později zvažovat své další setrvání ve funkci," řekl veřejnosti Aleš Jelínek.

Zrada programu a porušení veřejného slibu

Jeho oponenti mu opět hlasitě vyčítali, že zradil program pravicových Svobodných, za což byl také z této strany už vyloučen, a že porušil svůj veřejný slib, že s komunisty koalici nevytvoří, že je nemožná. Později se s nimi ale dohodl na spolupráci, podle odpůrců kvůli příslibu funkce starosty. „Nám nevadí, že koalici udělali komunisté a ČSSD, kteří získali hodně mandátů a jsou mezi vítězi voleb. Ať klidně mají své lidi v radě a vedou město, ať převezmou odpovědnost. Vadí nám ale, že starostou je Aleš Jelínek, který zradil své pravicové voliče, řekl, že s komunisty nepůjde, a pak najednou otočil. Svobodní měli jen dva mandáty a mají jednoho radního a ještě starostu, to je divné," řekla na jednání zastupitelka Zdeňka Baranniková (Volba pro město).

Aleš Jelínek to odmítá, současná opozice se podle něj při vyjednávání chovala nedemokraticky a jen diktovala podmínky; naopak KSČM a ČSSD se údajně chovaly velmi demokraticky a byly podle Jelínka ochotné naslouchat. „Neměl jsem říkat, že nebudu spolupracovat s komunisty. Změnil jsem po jednáních s nimi názor. Takzvané pravicové strany si ve městě na demokracii jen hrají, naopak naši současní partneři opravdu demokratičtí jsou," řekl žatecký starosta.

Zastupitelé změnili počet radních

Na ustavujícím zasedání žateckého zastupitelstva se také nepodařilo zvolit kompletní radu města. Chyběli dva členové. Současná koalice už žádné členy navrhovat nechtěla, podle nich byly posty připraveny pro zástupce opozice. Ale ani druhý pokus se nezdařil. Přestávka na podávání návrhů vlastně byla na jednání jediným místem, kdy v sále bylo hrobové ticho. Návrh nepřišel žádný.

Proto zastupitelé, opět poměrem 11:10, rozhodli, že žatecká rada města bude v příštích letech pouze pětičlenná. Usedli v ní, kromě starosty a místostarosty, ještě Karel Krčmárik (KSČM), Tomáš Petříček (zvolen za Svobodné) a Jana Nováková (ČSSD). „Nabízíme dále dvě místa radních ostatním subjektům podle výsledků voleb, není problém kdykoli radu rozšířit. Opravdu chceme širokou koalici, nechceme si hrát na koalici a opozici, chceme pracovat, chceme, aby se na vedení města podíleli všichni. Ta místa jsou jim dál k dispozici," říká Miroslav Šramota, žatecký místostarosta (ČSSD).

J. Hladký: dva radní by proti pěti byli pouze šašky

Zástupci opozice ale vládnoucí koalici nevěří, myslí si, že jde jen o divadlo, nabídku „jen naoko", která je má jen umlčet. „Dva lidé v radě by byli jen za šašky. Proti pěti dalším by nic nezmohli. Byli by tam jen jako," shrnul názor současné opozice bývalý radní Jaroslav Hladký (SNK – ED). Vedení města podobné podezřívání z intrik a politikaření, které se táhlo vlastně celým jednáním, odmítá.

„Žádným jednáním se nebráníme, místa v radě jsou pro ostatní subjekty k dispozici. Budeme rádi, pokud se s námi budou podílet na rozhodování, naším cílem je utvořit co nejširší koalici, rozhodovat ve městě demokraticky, ve prospěch města," dodal Miroslav Šramota.