Nečekaný vývoj nabrala povolební vyjednávání v Žatci v posledních hodinách před výběrem vedení města. Do opozice jde nakonec vítězná Volba pro město s lídryní Zdeňkou Hamousovou, která získala absolutně nejvíce hlasů v komunálních volbách. Nedokázala ale sestavit vládnoucí koalici, překvapivě se od Unie sportu a zdraví, Evropských demokratů a Volby pro město odklonili Svobodní a její dva zastupitelé. Jedna z nejtvrdších pravicových stran se dohodla na koalici s ČSSD a KSČM, bude se opírat o velmi těsnou většinu jediného hlasu. Starostou byl zvolen podnikatel Aleš Jelínek, nováček v zastupitelstvu, který od voličů získal naopak nejméně hlasů.

Svobodní přitom hned po volbách tvrdili, že do koalice s levicovými komunisty určitě nepůjdou. Takové spojení označovali za nemožné. „Svobodní jsou pravicovou stranou, a proto budou upřednostňovat spolupráci se stejně orientovanými subjekty. S KSČM je koalice nemožná. Můžeme se s nimi shodnout pouze ojediněle v konkrétních bodech," řekl tehdy Deníku Aleš Jelínek. Situace se ale změnila, toto prohlášení již neplatí. Zajímavé bude sledovat, co na tento zvrat řeknou pravicoví voliči Svobodných, často zapřisáhlí antikomunisté.

Svobodní ruku v ruce s komunisty a ČSSD

Žateckou zajímavostí také je, že tam poměrně často vládnou komunisté s pravicí. V letech 2006 – 2010 vládli komunisté s ODS, teď si tedy spolupráci s pravicovou stranou zopakují, tentokrát to budou Svobodní.

Na post starosty Žatce byli dva kandidáti. Zdeňka Hamousová, která nedávno uspěla v boji o post senátora za okres Louny, získala 10 hlasů, potřebovala ale 11. Právě tento počet dokázal nasbírat, díky nové koalici s komunisty a sociálními demokraty, Aleš Jelínek. Sedm zastupitelů bylo proti, dva se zdrželi. „Chtěl bych být starostou všech občanů, chtěl bych spojovat často rozdělené politické tábory v Žatci," řekl ihned po svém zvolení nový starosta Jelínek, který dostal od voličů ve volbách nejméně hlasů ze všech zastupitelů, získal jich 386. Naproti tomu Hamousová 1595.

Volby nového vedení města provázela v Žatci dramatická atmosféra. Ze sálu se ozýval občas pískot, čas od času se tleskalo. Závěr provázel zmatek, kdy nebylo jasné, zda je jednání už ukončené či nikoli.

Zástupcem starosty je bývalý předseda odborů

Místostarostou byl podle rozdělení koaličních sil zvolen Miroslav Šramota z ČSSD, také on je v zastupitelstvu úplným nováčkem. I on získal jedenáct hlasů. Šramota pracoval na žatecké radnici na sociálním odboru, byl také předsedou tamních odborů. V minulosti působil také jako pedagog. S dnes už minulým vedením radnice měl právě kvůli odborům velké spory.

Žatecká rada města bude i nadále sedmičlenná, zatím se ale podařilo zvolit jen pět radních. Kromě Jelínka a Šramoty byli zvoleni Karel Krčmárik (KSČM), Jana Nováková (ČSSD) a Tomáš Petříček (Svobodní). Další radní se budou volit na dalším jednání.

V několika příštích měsících se v Žatci, jak už je tam po komunálních volbách tradicí, dají očekávat personální „čistky" na radnici. Dělo se tak po volbách v roce 2006 i 2010, kdy se na radnici, stejně jako nyní, střídaly znepřátelené tábory.

Komunální volby v Žatci doprovázel velmi malý zájem lidí. Přišlo jen 28,61 procenta voličů. Před čtyřmi lety to bylo 37,65 procenta. Vítězná Volba pro město získala pět mandátů, Unie pro sport a zdraví tři. Evropští demokraté mají dva zastupitele. Velmi těsnou většinu jediného hlasu tvoří komunisté s pěti městskými poslanci, sociální demokraté se čtyřmi a Svobodní s dvěma.