Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé nedali zelenou sluneční elektrárně

Podbořany - Žatecký a lounský deník zprostředkoval poslední zasedání podbořanských zastupitelů v přímém přenosu.

14.12.2008 4
SDÍLEJ:

Poslední letošní zasedání zastupitelů v Podbořanech.Foto: DENÍK/Hynek Dlouhý

Naposledy se letos sešli podbořanští zastupitelé, aby řešili problémy města. Tým Žateckého a lounského deníku pro vás přenášel jednání on-line přímo ze zasedací místnosti.

Podbořanští zastupitelé schválili rozpočtové provizorium, jednali například o pozemcích pro fotovoltaickou elektrárnu, nebo o tom, co bude v prvním patře kulturního domu. Na přetřes přišlo i vyhlášení grantu na Podbořanské letní slavnosti.

20.20 Šesté a poslední letošní zasedání podbořanského zastupitelstva končí. Zastupitelé ještě schválí usnesení a popřejí si příjemné svátky. Ty svým čtenářům přeje také tým Žateckého a lounského deníku. Děkujeme za pozornost

20.15 Zastupitel Šopf porušil slib, vyjadřuje se v diskuzi ke třetí finanční akci města. Ale je to prý naposledy.

20.03 Probíhá závěrečná diskuze, zatím není příliš plodná.

19.58 V Prvním patře bude mateřské centrum.

19.57 Ať už zastupitelé rozhodnou o využití prvního patra kulturního domu jakkoliv, jeho delší budoucnost to příliš neřeší.

19.52 Lumír Šopf vystoupil k bodu, ale jeho řeč se ho moc netýká. Tvrdí, že už nikdy nebude hlasovat a vystupovat k bodům, které se týkají financí města. Zříká se rozhodování o budoucnosti města. Copak tomu asi řeknou jeho voliči, kteří ho podpořili právě proto, aby dohlížel mimo jiné také na městský majetek.

19.50 Vracíme se k problému kulturního domu. Jsou tři žádosti o využití prvního patra. První je z mateřského centra za symbolickou cenu. Druhou možností je nabídka podnikatele, který tam chce vytvořit taneční klub. Jednalo by se o komerční nájem, pokud by prošla tato možnost město by snížilo své ztráty z provozu kina a kulturního domu. Třetí je ponechání místa pro různá místní uskupení. Na přednášky, pro sdružení OKAP i pro mateřské centrum.

19.46 Zastupitelé se dostávají k závěru. Právě hlasují o plánu svých dalších schůzí v roce 2009. Budou se opět scházet ve středu od 17 hodin. Přesunut byl jen jeden termín. Ze 17.6. na 24.6. - poslanec Čerňanský má totiž v ten stejný termín jednání sněmovny. Zastupitelé mu vyhověli.

19.43 Schváleno bylo také vyhlášení grantu na Podbořanské letní slavnosti v roce 2009. Město dá výherci soutěže 300 tisíc korun. Hlásit se mohou pořadatelé kulturních akcí. Opět příští rok budou na náměstí T.G. Masaryka.

Zatímco vy doma sledujete televizní zprávy ze světa, republiky i sportu, zastupitelé se "rozjeli" a jsou u bodu 31 z 37.

19.30 Zastupitelé schválili také zprávu o provozu kulturního domu a kina. Nikdo neměl připomínky. O kině se v Podbořanech již dlouho hovoří, provoz není ideální, město hodně doplácí. Zastupitelé ale zatím nejsou pravděpodobně ochotni situaci řešit. Hovoří se například o kulturním centru, kde by bylo vše pod jednou střechou.

19.29 Přijato, bude platit do konce února.

19.26 Zastupitelé projednávájí rozpočtové provizorium. Podbořanští zastupitelé ho na konci roku schvalují tradičně, i když jejich kolegové v ostatních městech už přijímají řádné rozpočty. Je to proto, že nejsou přesně určeny příjmy, zástupci občanů pak nemusejí dělat v rozpočtu tolik změn.

19.25 Plot bude. Církev na něj dostane 165 tisíc korun.

19.22 Tabule asi nebude hned. Pokud by částku na ni zastupitelé schválili na dnešním zasedání, měla by škola problémy ji zakoupit do konce roku. Přineslo by to účetní problémy. Vrátí se k tomu pravděpodobně tedy v roce 2009.

19.17 Zastupitelé ještě pořád jednají o plotu, "zamotali" do toho ale také podbořanské gymnázium. Chtějí pro něj zakoupit interaktivní tabuli, i když nejsou zřizovatelem školy. Chtějí ji podpořit.

19.13 Při projednávání příspěvku na plot u kostela Církve československé bratrské si zastupitel Šopf vzpomněl, že církve možná dostanou dost peněz ze státního rozpočtu. Církev žádá také o opravu střechy a části podlahy, to ale zastupitelé příliš nechtějí.

19.10 Schválen teď byl příspěvek ve výši 25 tisíc korun včelařům, kteří za něj koupí aerosolový vyvíječ.

Zatímco zastupitelé jednají o méně významných bodech, prozradíme vám něco ze zákulisí. Pokud si myslíte, že podbořanští poslanci si tu pochutnávají na chlebíčcích, je to mylný dojem. Každý má k dispozici pouze jednu minerálku. Při několika hodinových zasedáních je opravdu potřeba.

Už jednáme dvě hodiny, máme za sebou sedmnáct bodů z celkového počtu třiceti sedmi.

19.00 Zastupitelé už se vracejí do sálu. Deset minut překvapivě dodrželi, asi jim při cigaretě a probírání vánočního cukroví byla zima.

Poslanec Čerňanský si v žertu stěžuje, že ve sněmovně je to ještě horší. Za den prý probrali jen dva body.

Starosta vyhlásil desetiminutovou přestávku.

18.50 Podbořanští poslanci povolili splátkový kalendář třem dlužníkům města. Jsou to dluhy za nájemné v bytech.

Z místnosti odešli zástupci elektrárny a motocenta. Společně s nimi opustili zasedání i někteří zastupitelé a živě s nimi diskutují na chodbě. Zvýšené hlasy jsou slyšet až do zasedací síně.

18.46 Teď si zastupitelé chvilku oddechnou, přicházejí na řadu lehčí body. Bezúplatný převod pozemků státu na město.

Nájem pozemků pravděpodobně také nepřipadá v úvahu, protože o nájemech ze zákona rozhoduje rada města. A ta už dvakrát elektrárnu v kasárnách odmítla.

18.45 Fotovoltaická elektrárna v Podbořanech zatím také nebude. Firma totiž nabídla v přepočtu jen 100 korun za metr čtvereční. To by opět byl střet se zákonem. Za tuto cenu proto zastupitelé pozemky neprodali.

18.40 Hned u prvního "vážného" hlasování se zastupitelé zasekli. Nejprve hlasovali o tom, že nechtějí prodat část areálu pro motocentrum, protože odhadní cena je přes 2 miliony a investor nabízí 400 tisíc. Překročili by tak zákon, jednalo by se o nedovolenou podporu. Nepřijato. Nepřijali však ani druhé usnesení - prodat jim areál za 400 tisíc. Firma tak neví, na čem je. Část areálu tak i nadále nemá nového majitele, bude se o tom jednat pravděpodobně znovu na dalším zasedání.

Zastupitelé se začínají osočovat, padají slova jako "zaklínač hadů" nebo "už nejsme někde v kasárnách za komunistů".

Pokud by zastupitelé schválili pronájem pozemků pro elektrárnu, zaváží tak ruce svým nástupcům celkem na pět volebních období.

18.30 "Nejsem proti elektrárně, ale proč ne v odlehlejších místech. Navíc opravdu, pokud fotovoltaická elektrárna bude, není už jiný prostor, kam se město může rozvíjet. Pojďme hledat jiné prostory pro její výstavbu," pokračuje starosta.

18.24 Starosta Radek Reindl připomíná, že na těchto pozemcích jsou plánované obchody a služby pro lidi z Podbořan a okolí. Patří mezi ně například záměr na motocentrum, další mají podle něj zájem. "Pokud tyto pozemky pronajmeme na 30 let, už jim nemáme co nabídnout. Třicet let je dlouhá doba, co když pozemky budeme potřebovat."

18.21 Zastupitel Peterka se ptá, jestli budou mít lidé v Podbořanech levnější elektřinu, pokud tam elektrárna bude stát. "Určitě ne, dodáváme elektřinu ČEZu," odpovídá ing. Šindelář.

Zasedání přihlíží také několik zástupců z řad veřejnosti. Není jich ale mnoho…

18.16 Vysvětlil také, proč mají zájem o pozemky tak blízko města. Je to kvůli ekonomické stránce, pokud by 4 MW elektrárnu připojovali do rozvodné sítě z místa, které bude dál od rozvodny, nevyplatilo by se jim to.

18.14 Zástupce elektrárny vysvětlil, že mají zájem o pronájem nejméně na 20 let. Souhlasili by i s kaucí ve výši několika milionů, pokud by po uplynutí nájmu "neuklidili" pozemky.

18.10 Hovoří Jan Šefl, který zastupuje investora, který chce v části areálu vybudovat moderní motocentrum. Navazovat má na motokrosový areál ve Vysokých Třebušicích. Nabízí 400 tisíc korun, 2,5 milionů chtějí investovat do zařízení.

18.06 Elektrárna, pokud by se stavěla, by stála přímo u silnice Podbořany - Vroutek. Proti výstavbě hovoří hlavně umístění v sousedství domků.

18.04 Rozumně promluvil k zastupitelům místostarosta Karel Honzl. Rada si prý myslí, že takováto stavba by měla být na méně lukrativních pozemcích. Navrhuje zklidnit emoce a klidně svolat kvůli tomotu bodu zvláštní zasedání, kde se vše podrobně probere.

18.01 Zastánci elektrárny se ohánějí světovou finanční krizí. Rozvoj města se podle nich zastaví, pozemky zůstanou města a peníze přesto půjdou do městského rozpočtu.

18.00 Jen tak mezi řečí sdělil Leo Peterka, že místo Plusu bude v Podbořanech po otevření Penny Marketu (který má stejného majitele), Billa. Oficiální to ale není, Deník dotazoval všechny řetezce a podle zástupců Penny Marketu ještě jednání probíhají.

17.56 Známý řečník, zastupitel Lumír Šopf, který je vždy nejčastěji vystupujícím, už mluví přes deset minut. Jádrem jeho slov je, že fakt, že elektrárnu chce a město peníze potřebuje.

17.53 Dorazil už poslanec Čerňanský. Poslanci se shodli, že s poplatky něco udělají, zatím ale není jasné co. Bývalý starosta se tak může věnovat svému "srdečnímu" městu.

17.50 Existuje také nabídka na prodej daleko menší části areálu. Jednu budovu chce jedna firma koupit na obchod se čtyřkolkami, motorkami apod.

17.48 Firma, která chce v části areálu postavit fotovoltaickou elektrárnu o výměře 5 000 - 7 000 m2, nabízí za rok pronájmu 700 tisíc korun. Pokud dojde k prodeji, získalo by město 4,8 milionu, navíc společnost chce provést demolice objektů v hodnotě 10 milionů.

17.44 Ivo Švarc z komise pro rozvoj města má jiný názor. "Dejme to do nájmu na 30 let. Nemá cenu tam stavět další továrny. Za třicet let ať naši potomci rozhodnou, co tam chtějí. Bude to vítaný příjem do rozpočtu."

17.41 Tajemník radnice Gutzer mluví o tom, proč město nechce elektrárnu v kasárnách. "Je to téměř ve městě. Bylo by vhodnější, aby to bylo dále od města. Je to lákavé, vyřešila by se velká část kasáren, ale zablokujeme rozvoj města."

17.40 Začíná se jednat o sluneční elektrárně, kterou by někteří zastupitelé rádi viděli v areálu bývalých kasáren. Vedení města je proti.

17.38 Schváleno bylo několik drobných prodejů fyzickým osobám. U Sýrovic byl prodán také kus pozemku pro budoucí plynovod, který se bude budovat z hranic s Německem.

17.30 Začíná se projednávat prodej majetku. Za chvilku dojde i k diskuzi o sluneční elektrárně.

17.25 Leo Peterka interpeloval zástupce realitní kanceláře L+L. Ta má problémy s dodávkami teplé vody do některých panelových domů ve vlastnictví města. Firma slíbila rychlo nápravu, zastupitel Peterka nicméně požaduje finanční postih.

17.17 Zastupitelé rychle schválili obecně závaznou vyhlášku, která upravuje odvoz odpadů. Změna spočívá v novém systému slev. Zatímco dříve měla každá pátá osoba odvoz zdarma, od ledna budou platit všichni, slevy ale budou na děti. Do tří let se za ně bude platit padesát procent, do patnácti let sedmdesát pět procent.

17.13 Zatím nedorazil bývalý starosta Podbořan a člen rady města Josef Čerňanský. Je totiž zároveň poslancem Parlamentu ČR a ten dnes jedná o zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Minimálně tak bude mít zpoždění.

17.10 Zastupitelé začínají tradičně. Volí návrhovou komisi a ověřovatele zápisu. Dorazil ještě Leo Peterka, zastupitelů je 17. Následovat budou zprávy o činnosti rady, výborů a komisí. Kontrolovat se bude také usnesení z dřívějších zasedání.

17.07 Přítomno je šestnáct zvolených zástupců občanů. Starosta Podbořan Radek Reindl zahájil poslední letošní jednání.

17.00 Schůze zatím nezačala, ještě se čeká na opozdilce. Zastupitelé mezi sebou zatím o jednotlivých bodech vtipkují, snad jim dobrá nálada vydrží.

16.55 V předvánočním čase se zastupitelům na jednání příliš nechce, scházejí se jen pomalu. Pět minut před zahájením je jich zatím v zasedací síni podbořanské radnice jedenáct z celkového počtu jedenadvaceti.

Autor: Hynek Dlouhý

14.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Volební urny už začali úředníci stěhovat ze skladů do jednotlivých volebních okrsků.
5

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Motorák na Švestkové dráze Most - Lovosice.
8

Speciální vlak ukončí sezonu na Švestkové dráze

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Levý nebo pravý břeh? Žatec řeší, kde by mohl být kemp

Žatec - Radnice chce turistům nabídnout místa pro stanování.

AKTUALIZOVÁNO

Dva lidé zemřeli v Jirkově kvůli šesti stovkám. Žhář půjde na 15 let do vězení

Ústí nad Labem, Jirkov - Pachatel nalil na dveře toluen a zapálil ho. Obyvatelé bytu se už nedostali ven.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Žatec – Město představilo plán, jak by mohl vypadat areál bývalého Dreherova pivovaru a pozdější Fruty u západního vlakového nádraží. Počítá se s hotelem, restaurací i rodinnými domy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení