Dlouhodobé problémy sehnat nové strážce zákona mají městské policie v Lounech i v Žatci. Mnoho zájemců vyhoří na testech, jiné nelákají směny o svátcích a víkendech nebo nepříliš vysoké finanční ohodnocení. Lounům se přesto podařilo počet strážníků naplnit, vsadily na náborový příspěvek. „Rozhodně pomohl,“ hlásí.

Lounům ještě loni chyběli čtyři městští policisté. Nyní hlásí plný stav, tedy 24 strážníků v ulicích. „Podařilo se nám sbor doplnit, aktuálně nikoho nehledáme,“ těší Radka Baláše, ředitele lounské městské policie.

Ví, že v regionu se jedná o výjimku. „Noví strážníci se hodně těžko hledají, všichni mají problémy. Dlouho se nám to také nedařilo. Proto jsme se rozhodli pro příspěvek. Jsme moc rádi, že se nám to povedlo. Jsme přesvědčeni, že náborový příspěvek určitě pomohl,“ pokračuje Baláš.

Náborový příspěvek je v Lounech 100 tisíc korun. Pokud tam budou v budoucnu hledat další strážníky, chtějí ho nabízet znovu. Peníze, podobně jako v Kadani či Mostě, kde příspěvek také nabízejí, nedostanou zájemci najednou. Polovinu získají po složení zkoušek a ukončení zkušební doby, čtvrtinu po dvou letech, zbytek pak po pěti odsloužených letech ve sboru.

V Žatci chybí čtyři lidé

V Žatci by se v ulicích mělo pohybovat 25 strážníků. Dlouhodobě tam ale mají podstav. „Aktuálně nám chybí čtyři policisté,“ potvrzuje šéf žateckých strážců zákona Miroslav Solar.

Jednu dobu v žateckých ulicích chybělo dokonce šest strážníků, loni se podařilo stav téměř naplnit, pak ale odešli další. „Výběrové řízení u nás běží prakticky pořád. Brzy snad jeden zájemce přijde, aktuálně absolvuje testy. V prosinci by pak měl přijít další,“ dodává Solar. „Je to běh na dlouhou trať, policisté chybí takřka všude, nedaří se je shánět. Kvalitních uchazečů je hodně málo,“ připomíná ředitel městské policie.

A nepomohl by náborový příspěvek? „Zatím jsme o něm neuvažovali, prozatím se nám podařilo v rámci možností lidi postupně doplňovat i bez něj. Zatím není situace kritická. Nechceme jít cestou jednorázové pobídky, chceme spíše udržet naše strážníky, přidávat jim na příplatcích,“ říká šéf žateckých strážníků s tím, že příspěvek by podle něj byl nespravedlivý také vůči už sloužícím. V Žatci jsou optimisté, doufají, že stav doplní i bez náborového příspěvku.

Méně lidí však znamená méně hlídek. „Každý člověk navíc nám pomůže, každá uniforma je znát, můžeme pak nasazovat více hlídek do ulic,“ zmiňuje Miroslav Solar.

Jedním z důvodů, proč je strážníků málo, jsou jejich odchody za lepšími podmínkami. Například k Policii ČR, do armády, vězeňské služby. Často zájemci také pohoří na testech – fyzických, které jsou už lehčí než v minulosti, či psychotestech. Hlavním důvodem jsou ale finance. Platy strážníků nováčků nelákají. Nástupní plat mladého strážníka se podle tabulek pohybuje mezi 15 až 16 tisíci. Výrazněji stoupá až po absolvování kurzu, se službami a dalšími příplatky.