Přestože se nyní řeší hlavně koronavir, v Žatci se dál pracuje na přípravě zajímavého projektu. Počátkem příštího roku by mělo ve městě začít pracovat unikátní přírodovědné centrum. Zázemí najde v historické budově střední zemědělské školy a veřejnosti, studentům a žákům nabídne různé vzdělávací programy.

Plzeňská Techmania nebo liberecká iQLandia v menším provedení má v Žatci sloužit celému Ústeckému kraji. Vzdělávací centrum vybuduje město s podporou státu a kraje, za jeho vznikem stojí Žatečan Pavel Pintr, který pracuje v Akademii věd ČR. „Tato myšlenka ve mně zrála dlouho. Když se člověk podívá na ostatní kraje, většina z nich má velké vzdělávací zařízení, kam mohou chodit studenti i rodiny s dětmi. V Ústeckém kraji ale nic takového není. V tomto je trochu zanedbaný, větší vzdělávací zařízení tady chybí,“ připomněl.

Trendem dneška je přitom podle něj zaměřovat se při výuce na přírodovědné a technické obory. „Ty mají prioritu. Proto vznikla myšlenka vybudovat vzdělávací zařízení v Žatci, které by sloužilo celému kraji,“ dodal.

Žatecké centrum je jedním z partnerů projektu s názvem Podpora polytechnického vzdělávání a gramotnosti v Ústeckém kraji. Celkové maximální náklady, tedy jeho vznik a tři roky provozu, jsou vyčíslené na 14,5 milionu korun. Z toho by měla přijít prostřednictvím Ústeckého kraje dotace ve výši 95 procent od ministerstva školství. „Pět procent bude spoluúčast města, tedy zhruba 700 tisíc korun. Tyto peníze žatečtí zastupitelé uvolnili na své schůzi počátkem března,“ sdělil žatecký místostarosta Radim Laibl.

Původně mělo centrum být jinde

Žatecké přírodovědné vzdělávací centrum mělo původně vzniknout v budově bývalého posádkového domu armády. Ten ale potřebuje větší rekonstrukci, která zabere delší čas. 

Centrum tedy vznikne v uvolněných prostorech historické budovy střední zemědělské školy, kde jsou potřeba jen drobnější úpravy, například nové povrchy podlah nebo rozvody elektroinstalace. „O peníze na tyto práce požádáme našeho zřizovatele, tedy Ústecký kraj,“ sdělil Jiří Karas, ředitel Obchodní akademie a Střední odborné školy zemědělské a ekologické Žatec. „Jsme rádi, že u nás takové vzdělávací centrum vznikne, můžeme pro jeho potřeby nabídnout další naše prostory, třeba aulu nebo zahradu,“ dodal.

Hlavní část centra ponese název Věda na kouli. „V reálu to opravdu bude koule uprostřed místnosti, na kterou se budou z každé strany posílat pomocí projektorů sférické obrazy. Vznikne tak 3D obraz podobný hologramu, tedy planeta uprostřed místnosti. Na ní budeme moci ukázat různé zajímavé děje a jevy. Třeba z pohledu meteorologie, geologie, geografie. Budeme moci žákům předvést různé věci, které mají jen v učebnicích a občas si je jen těžko dokážou představit,“ popsal základní myšlenku Pavel Pintr.

Druhou částí bude digitárium, které bude zaměřené spíš na matematiku, fyziku a techniku. „V našem kraji se nacházejí klasická mechanická planetária, ale to žatecké bude digitální a rozšířené o další obory. Kromě studia vesmíru nabídnou projekční přístroje třeba i výuku těla člověka, robotiky nebo podmořského světa,“ doplnil Pintr.

Moderní centrum

Obě instalace se mají vzájemně doplňovat. Ve Vědě na kouli se člověk na planetu podívá zvenku, jakoby na povrch Země. V digitáriu bude uvnitř a vtažen do děje na Zemi, bude sledovat, co se děje nad ním. Chybět nebude 3D projektor s holografickým obrazem, což je technologie budoucnosti.

V Žatci má vzniknout také robotické centrum, na jehož vybavení město získalo pětimilionovou dotaci. Vyroste v přízemí bývalého kláštera, město pracuje na jeho přípravě. I to bude určené jak pro školy, tak pro širokou veřejnost.