„Hlavním cílem taktického experimentálního cvičení, jež vojáci v uplynulých dvou týdnech absolvovali na Doupově, bylo ověřit, jestli je jednotka schopná plnit úkoly i v nově navržené struktuře,“ přiblížila tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku Jana Samcová.

Vojáci by nový systém SPYDER měli obdržet do konce roku 2026, proto cvičili se stávající technikou. Zkoušeli, zda je jednotka schopna efektivně vést bojovou činnost, jestli funguje logistická podpora i zdali má jednotka pro svou činnost dostatečný počet vojáků. „Taktické experimentální cvičení nám pomáhá lépe přemýšlet o budoucím personálu. Získáváme jasnější představu o kvalifikačních předpokladech a požadavcích, což samozřejmě přispívá k efektivnějším náboru nově příchozích vojáků,“ uvedl podplukovník Jaroslav Sekanina, velitel 251. protiletadlového oddílu, který bude na nový systém SPYDER přezbrojen.

Vojáci v Doupovských horách cvičili například Force Protection, tedy ochranu jednotky, jež bude vyzbrojena novým systémem. Trénovali rekognoskaci prostoru, přesuny jednotky a její rozvinování. Testovali také, jak dlouho je jednotka schopna operovat samostatně, bez vnějšího dozásobení.

Z postoloprtské zámecké zahrady zmizela socha, které místní říkají Zuzana.
Neměl jsem na plínky a sunar, hájil se u soudu recidivista, proč rozřezal Zuzanu

„Cvičení v podstatě sloužilo k tomu, abychom si naše teoretické úvahy vyzkoušeli v praxi. Proto jsme se také snažili výcvik co nejvíce přiblížit realitě,“ potvrdil vrchní praporčík 251. oddílu praporčík František Hammerbauer. Současně také uvedl, že přezbrojení na nový systém přinese i změnu v myšlení vojáků, kteří si budou muset zvyknout na nové postupy.

SPYDER je izraelský mobilní protiletadlový raketový systém krátkého až středního dosahu, který je schopný ničit letouny, vrtulníky, bezpilotní prostředky a přesně naváděnou munici. Zajišťuje protivzdušnou obranu stacionárních objektů i jednotek na bojišti. Armáda ČR jimi hodlá nahradit staré systémy 2K12 Kub ještě z éry Sovětského svazu.

Izraelský systém SPYDER není jediným, který Armáda ČR zavede nebo zavedla do výzbroje. Nedávno se na hranici Žatecka a Chomutovska u Hrušovan objevily nové izraelské radiolokátory MADR, které rovněž nahradily zastaralou techniku ruské výroby.

Mohlo by vás zajímat: Další obchod. V Žatci začala stavba Normy, křižovatka u kasáren se promění

Zdroj: Deník/Petr Kinšt