Dvě desítky lidí zabil 16. dubna 1945 nálet amerických stíhacích bombardérů na vlakové nádraží Žatec – západ. Při příležitosti 72. výročí této zapomenuté tragédie jim byla v parčíku u nádraží odhalena pamětní deska. Nese nápis „Věnováno obětem náletu 16. 4. 1945".

Nálet jsem zažil v krytu, vyprávěl 72letý muž

Na pietní akt v neděli 16. dubna dopoledne přišly tři desítky lidí. Byl mezi nimi i 78letý František Schrödl, který nálet jako mladý chlapec nepřímo zažil. Tehdy bydlel v nedalekých Kašticích na Podbořansku. „Byli jsme zrovna u tety, která prodávala v obchodě na náměstí v Žatci. Vyhlásili protiletecký poplach, museli jsme do krytu. Slyšeli jsme dunění, lidé se dohadovali, co asi bombardují. To jsme se dozvěděli, až po skončení náletu, když jsme vyšli z krytu. Dozvěděli jsme se, že západní nádraží je zničené. Domů do Kaštic jsme pak museli pěšky, bylo to 14 kilometrů. Vlaky nejezdily," vyprávěl.

Nálet byl tragický. Podle dochovaných záznamů zemřelo 12 civilistů ze Žatce, Podbořan a okolí a zřejmě sedm německých vojáků. Přitom k náletu nemělo vůbec dojít, žatecké nádraží nebyl původní cíl amerických letadel.

Bombardování nebylo v plánu

„Ten den letěla z Mostecka na Plzeň. Dnes se už asi nedozvíme, kdo na letadla na žateckém nádraží vystřelil. Zda to byli vojáci z vlaku, nebo flak, který měl být u nádraží umístěn. Jedno z letadel pak shodilo na nádraží bomby," vysvětlil František Sajdl, iniciátor vzniku pamětní desky u nádraží.

Pracovníci Technické správy města Žatec uklízejí okolí podstavce pomníku v parčíku u žateckého západního vlakového nádraží
Nálet na žatecké nádraží si vyžádal 18 mrtvých. Připomene je pomníček

Jedna bomba dopadla do skladu uhlí, druhá do prostoru nádraží. Tam čekali lidé na vlak na Plzeň. Následky byly tragické. Nádražní budova byla zcela zničena, na jejím místě byla po válce postavena úplně nová. Mrtví civilisté byli odvezeni do žatecké márnice, řada lidí skončila se zraněními v nemocnici.

Zemřeli Češi a Němci

„Zemřeli tady civilisté, Češi a Němci. A taky němečtí vojáci. Pojali jsme nápis na desce obecně," sdělil František Sajdl.

Pamětní desku zaplatilo město Žatec, o úpravu chodníčku k památníčku se postaraly sponzorsky dvě místní firmy. Zanedbaný parčík uklidili pracovníci Technické správy města.

„Chtěla bych poděkovat iniciátorům této akce. Je dobré si tragické události připomínat," sdělila Jana Nováková, místostarostka Žatce.