Po studii, kterou si nechala zpracovat v roce 2018, vypsala žatecká radnice výběrové řízení na zpracovatele dokumentací pro povolení a provádění stavby.

Divadlo v Žatci z roku 1849 patří k nejstarším v Česku. O potřebě rekonstrukce se mluví několik let. „Jedná se o rozsáhlou rekonstrukci, která zajistí jeho provoz na další desítky let,“ vysvětlil ředitel žateckého městského divadla Martin Veselý.

„Pro divadlo je to samozřejmě pozitivní zpráva, že se připravovaná rekonstrukce posouvá dál. Ale je jasné, že je to pořád běh na dlouhou trať,“ sdělil Martin Veselý. Připomněl, že studie byla vypracovaná před šesti lety. „Od té doby se některé věci změnily, což musí projektová dokumentace zohlednit,“ dodal.

Rekonstrukce divadla vyjde ze studie architekta Ondřeje Tučka, podle něj je provoz divadla po zhruba padesáti letech od poslední velké rekonstrukce a dostavby potřeba přehodnotit. „Dnešní nároky na obdobné prostory z hledisek komfortu, bezpečnosti, klimatické pohody i standardu provedení jsou dnes úplně jiné. Soubor budov určitě musí dříve nebo později projít celkovou obnovou. Vzhledem k velikosti souboru, různorodému měřítku a stáří jednotlivých budov a také jejich určité autonomnosti je možné realizaci uvažovat v ucelených fázích,“ uvedl ve studii.

Vzhledem k finanční náročnosti je pravděpodobné, že město nakonec k rekonstrukci po etapách přistoupí. „Necháme si vypracovat projektovou dokumentaci, abychom byli na rekonstrukci připraveni. Pokud se objeví možnost získat dotaci, požádáme o ni. Pokud ne, budeme se muset rozhodnout, zda se do toho pustíme jen z vlastních zdrojů. Rozpracovaných investic máme hodně, ne na všechny bude město v dohledné době mít peníze,“ přiblížil starosta Radim Laibl.

Město má za sebou několik větších investic do historických budov, nedávno například dokončilo proměnu bývalého kláštera nebo papíren. Chystá ale další investice v řádech desítek milionů korun – například revitalizaci okolí hradeb, proměnu parků, přestavbu bývalé vojenské věznice na byty či rekonstrukci restaurace Chaloupka včetně zázemí fotbalového areálu.

Rekonstrukce divadla promění současné prostory, vzniknout by měly i nové. Například nový menší sál. Zázemí by tam podle představ vedení města mohli najít žatečtí loutkoherci nebo ochotníci. „Rádi bychom je oslovili, aby byli už u projektování rekonstrukce,“ řekl žatecký starosta.

Spolky totiž přišly o svou tradiční baštu, objekt Jitřenky v ulici Obránců míru. Budova je v tak špatném stavu, že musela být v roce 2020 uzavřena. A její rekonstrukce se kvůli komplikacím s okolními pozemky nechystá.

Žatecké divadlo bylo vybudováno v letech 1848 a 1849 v klasicistním slohu s novorenesančními prvky. Hlavní budova má tři nadzemní podlaží, rozsáhlou půdu a je částečně podsklepená. Velkou přestavbou divadlo prošlo v letech 1910 až 1911. Hlavním důvodem bylo nevyhovující požární řešení budovy. Tehdy byl vybudován železný krov nad jevištěm včetně komína pro odvod spalin. Obdobný komín byl vybudován i nad hledištěm, dřevěná konstrukce balkonů byla omítnuta a potažena plátnem. V rámci přestavby byl vybudován i zadní sklad rekvizit – tzv. Hrázděnka. V šedesátých letech 20. století přibyl u divadla objekt se dvěma nadzemními podlažími, s betonovými stropy a plochými střechami, obsahující šatny pro návštěvníky i herce v přízemí a bufet a kanceláře v patře. Dnešní kapacita divadla je 330 sedících diváků.

Mohlo by vás zajímat: Stavba obchvatu. U Žiželic rostou pilíře mohutného mostu

U Žiželic rostou pilíře mohutného mostu. | Video: Deník/Petr Kinšt