Chmelový věnec, v něm zeměkoule a slogan o zeleném zlatu, na které čeká celý svět. Světoznámý malíř Oskar Brázda navrhl v roce 1959 jeden z nejzajímavějších plakátů k Dočesné. Chmel, zábava, korbele piva, tyto symboly lákaly na tradiční slavnosti v Žatci nejčastěji. Plakáty byly v minulých desetiletích často barevné, graficky zajímavé. Jindy ale zase nudné a „bez nápadu“.

close Plakát na Dočesnou z roku 1959, který zhotovil známý malíř Oskar Brázda. info Zdroj: archiv Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec zoom_in Plakát na Dočesnou z roku 1959, který zhotovil známý malíř Oskar Brázda.„Často se opakovaly symboly chmele, piva nebo historické pohledy na Žatec. Když se některý povedl, používal se pak i několik let,“ přiblížila historii plakátů k Dočesné Milada Krausová, historička žateckého muzea.

Tak například na plakátu z roku 1947 je vyobrazena silueta Žatce. V roce 1948 zase lákal malovaný obraz z chmelnic, v roce 1949 opět město. Pro rok 1951 si pořadatelé připravili plakát s tančící dívkou a chmelem. I v dalších letech byl k vidění hlavně chmel a korbele.

Asi nejzajímavější a velmi unikátní je povedený plakát z roku 1959. Na něm chmelový věnec drží zeměkouli a slova okolo připomínají, že Žatec je hlavním městem chmele, který míří do celého světa. „Žatec čeká na vás. Celý svět čeká na naše zelené zlato,“ píše se na něm. Jeho autorem je světoznámý malíř Oskar Brázda, který žil v nedalekém Líčkově.

V roce 1960 se pak na plakátu opět tančilo.

close Plakát na Dočesnou z roku 1966 info Zdroj: archiv Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec zoom_in Plakát na Dočesnou z roku 1966Ale… I mezi plakáty najdeme řadu slabších ročníků. V některých letech bohužel někdy grafická podoba nevypadala tak zajímavě. Občas jen strohé plakáty bez grafického nápadu, pouze s výčtem programu. Ten rozhodně tehdy nepřipomínal tolik současnou podobu. Na programu se podílely spíše místní spolky, až později začaly jezdit kulturní hvězdy.

Z programu v minulých desetiletích by rozhodně některé současné návštěvníky zaujal bod s názvem Budíček, většinou už v sedm ráno totiž po prvním dni oslav vyhrávala dechovka.

I v dalších letech se nicméně dají najít zajímavé plakáty. Opět často s korbelem či chmelem. Velmi barevný a zajímavý plakát byl přichystán také v roce 1968. Jenže tehdy, podobně jako v roce 1981, se nakonec Dočesná nekonala.

Také v roce 1977 se objevil jeden z plakátů s nápadem. A opět na něm dominují chmelové šišky.

Plakáty ze současné doby většinou znáte, ulice jsou jich plné. Dominují na nich hlavně pozvaní umělci, chmel a pivo už tolik ne, jsou hlavně textové.

Fotografie historických plakátů laskavě poskytlo Deníku Regionální muzeum K. A. Polánka v roce 2017 při příležitosti výstavy Žatecké sedmičky.