Nynějších 13 kamer se vymění za moderní a doplní o dalších 14. „Dění na různých místech v Žatci nepřetržitě pokryje 27 kamer. Působit budou jako prevence. Pokud k něčemu dojde, ze záznamů se zpětně vytěží informace,“ sdělil ředitel žatecké městské policie Miroslav Solar. Pomáhat budou i v přítomném čase, tedy on-line. Tak jako nedávno, kdy se díky nim odhalila parta mladých vandalů, kteří ničili svými malůvkami prostory autobusového nádraží. Operátor kamerového systému na služebně městské policie viděl jejich konání a na místo poslal hlídku strážníků.

Kromě nich kamery v Žatci využívá také státní policie. „Loni Policie ČR žádala o záznamy ve 35 případech,“ přiblížil Solar. Očekává, že s rozšířením kamerového systému ve městě se počet žádostí zvýší. „Pomoc kamer bude významnější. Jednak jich bude víc, jednak budou nabízet kvalitnější záznam,“ sdělil.

Státní policie využívá žatecký městský kamerový systém hlavně při dopravních nehodách, loupežných přepadeních a krádežích. „Věřím tomu, že nový kamerový systém přinese lidem pocit většího bezpečí, a pokud se něco stane, pomůže odhalit viníka nebo zjistit průběh konkrétní události,“ prohlásil Solar.

Rodinné domy ve Staňkovicích. Ilustrační foto
Žatec a Louny se vylidňují, trend stěhování do vesnic stále trvá

O nutnosti modernizace a rozšíření kamerového systému z devadesátých let se v Žatci hovoří delší dobu, čekalo se na dokončení rekonstrukce služebny městské policie. Ta skončila předloni, výběrové řízení na pořízení kamer se ale táhlo. Město vybralo jejich dodavatele napotřetí, za více než čtyři miliony korun je zajistí společnost z Prahy. O přenos dat se postará místní firma. Pokud se proti výsledku výběrového řízení nikdo neodvolá, projekt se konečně spustí na začátku léta.

Využití kamer se nabízí široké, data z nich částečně vyhodnotí automatický systém. „Pokud někde kamery zaznamenají neobvyklý pohyb, upozorní na to,“ nastínil žatecký místostarosta Radim Laibl. Podle požadavku státní policie se kamery umístí na všech silničních výjezdech z města. Jejich technická úroveň umožní například zjistit průjezd auta, po kterém policie pátrá. Kamery se objeví na okraji města u silnic do Loun, Kadaně, Rakovníka, Mostu, Plzně, snímat začnou i prostor železničních přejezdů při výjezdu na Staňkovice.

„Systém bude možné doplnit o další kamery. Počítáme s nimi v budoucnu tam, kde provedeme modernizaci našeho majetku. V plánu máme revitalizaci hřiště u ZŠ Jižní nebo Chaloupky u areálu fotbalového hřiště. Tyto prostory by pak měly snímat další kamery,“ objasnil místostarosta.