Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dohoda! Žatec má po téměř roce opět naplněnou radu města

Žatec - Zastupitelé těsně před půlnocí zvolili tři nové radní. Opět se jedná o dohodu napříč politickým spektrem. Město má nově dva místostarosty: novou místostarostkou je Jana Nováková.

26.4.2016 1 AKTUALIZOVÁNO 26.4.2016
SDÍLEJ:

Jana Nováková se stala místostarostkou Žatce.Foto: Deník/Hynek Dlouhý

Žatec má téměř po roce opět radu města. Zastupitelé v pondělí 25. dubna těsně před půlnocí zvolili tři chybějící členy. Po dlouhých a komplikovaných vyjednáváních, která probíhala na radnici ještě i před samotnou volbou, se zrodila většinová dohoda mezi znesvářenými žateckými zastupiteli. V radě má nyní zastoupení každý subjekt.

Nové složení rady by ale podle nynějších dohod nemělo být konečné, další změna má nastat na jednání zastupitelů v pondělí 9. května. Dohoda je hodně křehká, otázkou je, jak dlouho vydrží.

Město Žatec bylo bez funkční rady města od loňského června, když počet jejích členů klesl ze sedmi na čtyři. Nyní byli dovoleni zbylí tři.

Místostarostkou Jana Nováková

Radními se stali Karel Krčmárik (KSČM), Oldřich Řáha (Svobodní) a Jana Nováková (zvolena za ČSSD). V radě zůstali starostka Zdeňka Hamousová, místostarosta Jaroslav Špička (oba Volba pro město), Jaroslav Hladký (SNK – Evropští demokraté) a Jiří Karas (Unie pro sport a zdraví).

Tomáš Petříček u mikrofonu vysvětluje kolegům, proč odstoupil ze zastupitelstva města Žatce. Vpravo je nový zastupitel Oldřich Řáha.

Jana Nováková byla zvolena zároveň místostarostkou. Žatec tak má místostarosty dva, v této funkci zůstal i Jaroslav Špička. Tato „novinka" se v Žatci objevila na základě dohod z loňského jara, kdy byl na toto místo zvolen Karel Krčmárik. Zatímco on s Janou Novákovou v radě už usedli, Oldřich Řáha je politickým nováčkem. V zastupitelstvu je teprve dva týdny, když vystřídal odstoupivšího Tomáše Petříčka.

Připomeňte si: Žatec má nového zastupitele. Slib složil Oldřich Řáha

A právě tento krok podle všeho napomohl po dlouhých měsících najít alespoň nějakou politickou dohodu. „Vznik nové rady města je dohoda, která po určité době vznikla. A určitou roli hrálo to, že se změnil jeden člen zastupitelstva. Při jednáních napomohla jeho vyzrálá osobnost. Teď si v nové radě města rozdělíme pravomoci a budeme pracovat," okomentovala pro Deník volbu nových radních starostka Zdeňka Hamousová.

Ivana Malířová, KSČMPodle dohody, která se zrodila z řady variant, by ale toto složení rady nemělo být konečné. Dalším krokem má být podle informací Deníku odstoupení radního Jiřího Karase z funkce a jeho nahrazení Ivanou Malířovou (KSČM). V době pondělní pozdní večerní volby už ale J. Karas nebyl na zastupitelstvu přítomen, a proto byl tento krok „odložen".

Za sportovce komunisté?

Jiří Karas, Unie pro sport a zdraví„Varianta, že bych odstoupil, je teď na stole. Chci se ale ještě o tom poradit s kolegy z kandidátky (Unie pro sport a zdraví – pozn. red), za kterou jsem byl zvolen do zastupitelstva. Nejsem o svém odstoupení stoprocentně rozhodnutý, mám ale zájem, aby v Žatci rada fungovala, a pokud to bude součástí široké shody, zřejmě odstoupím," řekl Jiří Karas na dotaz Deníku. Své odstoupení z rady při některých dřívějších jednáních podle svých slov on sám navrhoval, bylo to ale za podmínky jiné dohody – při variantě 3:3. Tedy tři hlasy pro pravici a tři hlasy pro levici v radě.

V Žatci je nyní rada s poměry hlasů 4:2:1. Tedy čtyři posty pro tzv. pravicový blok stran (Hamousová, Špička, Hladký, Karas), dva pro levici (Nováková, Krčmárik) a jedno místo v radě mají Svobodní (Řáha). Pokud by došlo k odstoupení Jiřího Karase, podle dohody by uvolněné místo obsadila Ivana Malířová (KSČM). V Žatci by tak vznikla rada s poměrem hlasů 3:3:1. tedy tři posty pro tzv. pravici (Hamousová, Špička, Hladký), tři pro levici (Nováková, Malířová, Krčmárik) a jedno místo by v radě měli Svobodní (Řáha).

Oldřich Řáha má podporu

Podnikatel Oldřich Řáha má mezi zastupiteli velkou podporu, při pondělní „půlnoční" volbě pro něj zvedlo ruku všech 17 přítomných zastupitelů, on sám se hlasování zdržel. „Nechci řešit spory jedné nebo druhé strany. Chci se podílet na práci pro město a řešení problémů, ne vyhledávat sporná místa, jak se v poslední době spíše dělo. Ale neumím říci, zda se to podaří nebo nepodaří, v zastupitelstvu jsou značně antagonistické vztahy (nesmiřitelné, nepřátelské, protichůdné – pozn. redakce)," řekl Oldřich Řáha Deníku.

Jana Nováková a Karel Krčmárik takovou podporu nezískali, zvoleni byli díky hlasům „z druhé strany" od Zdeňky Hamousové, Jaroslava Špičky a Břetislava Frýby (Unie pro sport a zdraví). Jana Nováková získala 13 z 11 potřebných hlasů (sama nehlasovala) a Karel Krčmárik 14.

Situace je nestabilní už od voleb

To, že současná dohoda je křehká a zřejmě byly některé body z ní hned porušeny, se ukázalo vzápětí při hlasování zastupitelů o obsazení kontrolního výboru zastupitelstva. Miroslav Šramota a ani Zdeňka Venclíčková Baranniková potřebných 11 hlasů nedostali.

Politická situace v Žatci je nestabilní od předloňských podzimních komunálních voleb. Z nich vzešla překvapivá koalice komunistů, sociálních demokratů a Svobodných, díky které byli většinou jednoho hlasu zvoleni starostou Aleš Jelínek a místostarostou Miroslav Šramota. Po dvou měsících byli ale odvoláni, do funkce starostky se pak vrátila Zdeňka Hamousová, místostarostou byl zvolen Jaroslav Špička. Loni na jaře pak v Žatci vznikla široká koalice, druhým místostarostou se stal Karel Krčmárik. Vydržela ale jen do června, od té doby bylo město bez funkční rady.

Autor: Petr Kinšt

26.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Šest branek už nastříleli v I.A třídě Svída a Sulovský

Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, kde sídlil podnik Fruta. Objekt má být spolu s dalšími 88 budovami ve městě zapsán do seznamu UNESCO.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Naši prvňáci ze ZŠ Husova Podbořany

Každou středu vám představujeme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Dobrovolníci pomáhají v okolí zámků

Krásný Dvůr, Stekník - Do Krásného Dvora jezdí pomocníci z Anglie. Ve Stekníku zase nabízejí příležitosti i pro místní zájemce.

Podbořany opraví koupaliště. Město také chystá malý kemp

Podbořany - Po rekonstrukci dětského bazénu projde částečnou opravou i ten velký. Chystá se další rozšíření služeb v areálu.

Most v Blšanech bude zavřený do konce roku

Blšany - Řidiči musejí použít sedmikilometrovou objízdnou trasu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení