Oznámení o přidělení dotace přišlo ze Státního fondu podpory investic v době, kdy v Žatci řeší jiný velký projekt – rekonstrukci bývalého kláštera. Tu chce město spustit v nejbližších týdnech, vyžádá si necelých sto milionů korun. Na něj získalo dvě dotace v celkové výši 23,7 milionu korun, ve čtvrtek 9. září večer zastupitelé rozhodli, že si na opravu kláštera vezme město krátkodobý úvěr ve výši 39 milionů korun. Jak zaznělo na jejich jednání, je pravděpodobné, že využije půjčku i na papírny.

„Jsou to velké investice. Pokud bychom je financovali jen z rozpočtu města, vyčerpali bychom podstatnou část jeho investičních možností,“ vysvětlil radní Petr Antoni. Způsobem, jakým město rekonstrukci papíren zaplatí, by se měli zastupitelé zabývat na podzim. „Předložíme variantní návrhy na výši úvěru s výhledem na rozpočet města na další roky,“ popsala postup příprav žatecká starostka Zdeňka Hamousová.

Budova bývalých papíren v Žatci vyrostla v druhé polovině 19. století, výroba tam skončila v roce 2002. Před lety proběhla rekonstrukce horní části, město ji s využitím peněz Evropské unie přestavělo na moderní depozitář muzea s výstavními a společenskými prostory. Nyní čeká proměna spodní části areálu.

Zmíněná rekonstrukce bývalého kláštera kapucínů, kde vznikne polyfunkční a robotické centrum, by měla začít letos na podzim. Hotovo bude za dva roky.

Klášter a papírny nejsou jedinou velkou investicí, kterou si v Žatci naplánovali. Na nové využití čekají také objekty bývalé vojenské věznice nebo posádkového domu armády, připravuje se nákladná revitalizace parků a okolí hradeb, v plánu je také výstavba nové sportovní haly. V minulých letech přišly do Žatce významné dotace na projekt Chrámu chmele a piva, rekonstrukci autobusového nádraží, knihovny či radnice a stadionu Mládí.