Rekonstrukce bývalých papíren v Žatci za 50 milionů korun a výstavba Zeleného náměstí v Lounech v areálu bývalých kasáren za 22 milionů korun.To jsou dvě velké investice, které podpoří Regionální operační program (ROP) Severozápad. Rozhodl o tom v pondělí jeho výbor.

ROP Severozápad rozdělil městům více než miliardu korun. Pro Žatec a Louny patří dotace, které na zmíněné akce dostanou, ke druhým největším, jaké kdy obdržely. Víc peněz šlo do Žatce jen na Chrám chmele a piva a do Loun na přestavbu budovy soudu pro městskou knihovnu na náměstí Míru.

V pátek končí výběrové řízení na papírny

Město Žatec na rekonstrukci horní části areálu papíren obdrží z ROP Severozápad téměř 43 milionů korun, celkové náklady jsou 50 milionů. Jaká bude skutečná cena, to ukáže až výběrové řízení na zhotovitele. Na stavební část právě probíhá. Zájemci mohou posílat své nabídky na žateckou radnici do tohoto pátku.

Vznikne depozitář i knihovna

V horní části papíren vznikne depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci. Uložené tam budou sbírky muzea včetně archeologických nálezů z kraje. Muzeum má v současné době uložené sbírky na čtyřech různých místech v Žatci, většinou v nevyhovujících prostorách. „V papírnách má ale vzniknout třeba i odborná knihovna nebo prostory pro činnost spolků. Počítá se též s restaurátorskou dílnou," vypočetl žatecký místostarosta Jan Novotný.

Papírny přestaly v Žatci vyrábět v roce 2004. Areál měl být zdemolován, k čemuž ale nakonec nedošlo. Do majetku ho převzalo město, využití pro blok opuštěných a chátrajících budov se za deset let nenašlo, chyběly peníze. V areálu vyrostl v roce 2008 supermarket Lidl. Památkově chráněnou vilu, která byla součástí areálu, město už několik let zatím bezúspěšně prodává.

Město Louny dostane dotaci na Zelené náměstí. Dosti neutěšený vzhled centra nové čtvrti, Zahradního města, kde bývalo seřadiště vojáků z někdejších kasáren, se tak změní. Počítá se s rekonstrukcí středové plochy náměstí a výstavbou přilehlých komunikací. Vzniknout tam mají nová parkovací místa, osázena bude zeleň, nové lampy veřejného osvětlení, lavičky a kašna.

V Lounech v úterý vybrali zhotovitele Zeleného náměstí

Výběrové řízení na zhotovitele skončilo v úterý. „Dostali jsme sedm nabídek, z nichž se vybral vítězný uchazeč," sdělila Blanka Sunkovská, vedoucí odboru správy majetku lounské radnice. Pokud půjde vše podle plánu, stavební práce na Zeleném náměstí by měly začít už příští měsíc. Práce jsou rozděleny do tří etap s tím, že poslední skončí v polovině příštího roku. Je možné, že se ale práce urychlí.

Výbor ROP Severozápad podpořil celkem 32 projektů měst v Ústeckém a Karlovarském kraji. Pokud se při nich uspoří peníze, podpoří se i náhradní. Mezi schválené náhradní projekty patří rekonstrukce kulturního domu Zastávka, bývalého Impéria, v Lounech a výstavba víceúčelového hřiště na Draguši v Postoloprtech.

„Pravděpodobně se na ně dostane také. Projekty, na které půjdou dotace, jsou většinou vysoutěženy za 50 až 60 procent ceny původních dokumentací. Navíc někdo zřejmě odpadne, tak je velká šance na to, že peníze dostanou všichni," vysvětlil Petr Navrátil, předseda výboru Regionální rady ROP Severozápad.

Rekonstrukce Zastávky už běží

Kompletní přestavba Zastávky v Lounech v Poděbradově ulici, bývalé diskotéky Impérium, na kulturní dům už běží. Práce jsou rozdělené do dvou etap. První by měla stát 20 milionu korun – 17 milionů stavební část, tři miliony vybavení interiéru. Pokud město obdrží z ROP Severozápad dotaci, uhradí většinu nákladů .

Výstavba sportovního areálu na Draguši v Postoloprtech vyjde na devět milionů, dotace by v případě realizace měla činit 7,5 milionu.

SCHVÁLENÉ PROJEKTY:

Schválené projekty ROP Severozápad