„Republikové finále je v podstatě přehlídkou těch opravdu nejlepších prací od talentovaných studentů. Troufám si říct, že tam jsou na úrovni bakalářských nebo lepších bakalářských a magisterských prací,“ popsal ředitel Gymnázia Žatec Miroslav Řebíček.

Na této škole se místního kola soutěže účastní všichni studenti se svou ročníkovou prací, kterou musí každý povinně vypracovat ve třetím ročníku. „Už na gymnáziu se tak studenti setkají s tím, že mají vytvářet nějakou odbornou práci. Druhý aspekt, který vidím jako velmi významný, je, že ti nejúspěšnější, stačí úspěch v krajském kole, jsou jako hokejisté draftováni vysokými školami a dostávají se bez přijímacích zkoušek i na takové vysoké školy, jako jsou třeba medicína nebo práva,“ sdělil Miroslav Řebíček.

Gymnázium Žatec reprezentovalo v okresním kole středoškolské odborné činnosti 19 studentů, z nichž 17 postoupilo do krajského kola. „Tím, že u nás ročníkovou práci dělají všichni povinně, tak máme širokou základnu pro tuto soutěž. Je to naše specifikum, ročníkovou práci jsme zavedli v rámci školního vzdělávacího programu gymnázia,“ sdělil ředitel této žatecké střední školy.

Louny rozkvetly. U hradeb nechala radnice vysadit 35 tisíc cibulovin.
Louny rozkvetly. Na několika místech září krokusy, za čas se ukáží také tulipány

Ročníkovou práci musí všichni studenti na žateckém gymnáziu odprezentovat přibližně v polovině třetího ročníku, školní komise vytipuje ty nejlepší, které postoupí do okresního kola Studentské odborné činnosti. „Studenti si vybírají v polovině druhého ročníku téma své práce. Chceme, aby na ní intenzivně pracovali v první polovině třetího ročníku. Někteří na ní dělají už v druhé polovině druhého ročníku, aby měli dostatek času a mohli si připravit teoretickou část a věnovat se přes prázdniny třeba praktické části,“ popsala zástupkyně ředitele žateckého gymnázia Lenka Kafková s tím, že někteří studenti spolupracují při své práci i s vysokou školou, kde mají svého konzultanta.

„Chtěli bychom spolupráci rozvinout i o naši fakultní školu, což je Filozofická fakulta UJEP v Ústí nad Labem. Tím, že by studenti měli buď konzultanta, nebo oponenta, bychom tu ročníkovou práci povýšili zase malinko výš,“ dodala.

Mohlo by vás zajímat: Jen velké parkoviště. V Lounech zvažují proměnu centrálního náměstí

Zdroj: Deník/Petr Kinšt