Obyvatelé Horovy ulice v Žatci se konečně dočkají. Po Dočesné, tedy začátkem srpna, by měly začít práce na jejím vydláždění. Lidé z místa po tom volají už řadu let, hlavně po deštích se ulice s nezpevněným povrchem mění v blátivou cestu.

Město se pro rekonstrukci povrchů ulice, v první etapě se bude dělat část od náměstí 5. května po budovu hotelové školy, rozhodlo v letošním roce. První výběrové řízení na zhotovitele ale radní zrušili, nezdály se jim nabídnuté ceny přihlášených firem. Tím se začátek rekonstrukce posunul.

Práce vyjdou na 1,8 milionu

Druhé výběrové řízení vyhrála firma KAMO Komunikace Žatec s cenou 1,8 milionu korun. „Práce začnou po Dočesné, hotovo by mělo být v listopadu," sdělil Jan Novotný, místostarosta Žatce. Práce začnou až po Dočesné, neboť přilehlé náměstí 5. května je tradičně využíváno pro pouťové atrakce.

„Jde o rekonstrukci jedné z posledních komunikací v žatecké městské památkové rezervaci, která je ve velmi neutěšeném stavu. Její rekonstrukce se dlouho odkládala," připomněl Jan Novotný.

Město použije vlastní kostky

V plánu je položení dlažby na vozovku i chodníky. „Na deponii máme uložené dlažební kostky, takže se při rekonstrukci Horovy ulice použijí naše. Tím ušetříme," sdělila žatecká starostka Zdeňka Hamousová. Po dokončení rekonstrukce bude ulice jednosměrná, jezdit se do ní bude z náměstí 5. května.

Obyvatelé Horovy ulice požadují její vydláždění už řadu let. Vedení města o to žádali opakovaně. „Již více než dvacet let se obyvatelé ulice Josefa Hory marně snaží, aby měli u svých domů důstojnou ulici s chodníky a vydlážděným pevným povrchem. Aby v historickém jádru městské památkové rezervace, kam chce město lákat turisty, vybudovalo odpovídající ulici místo současného prašného a blátivého povrchu," říkal několikrát na jednáních zastupitelů Pavel Čeloud, obyvatel zmíněné ulice.

Na ulici nebyly peníze

Vedení města v minulých letech argumentovalo, že má jiné priority a na Horovu ulici nejsou peníze. Několikrát také zaznělo, že v ulici nejsou zrekonstruované inženýrské sítě. Hlavně pak rozvody plynu, vody a kanalizace. „Pokud v Horově ulici nebudou provedeny rekonstrukce podzemních inženýrských sítí, je nesmysl, aby tam město dělalo rekonstrukce povrchů," znělo z úst zastupitelů.

Radnice si u majitelů sítí zjišťovala, kdy chtějí provést výkopy a rekonstrukce hlavních řadů potrubí. Severočeská vodárenská společnost údajně do roku 2016 v místě rekonstrukci vody a kanalizace neplánuje, plynárenská RWE tam kopat nemá v plánu vůbec.

„Přípojky do domů máme zrekonstruované. Vše funguje bezproblémově," řekl zastupitelům Eduard Havel, obyvatel ulice.

Kostky lze rozebrat a zase položit

Město právě také kvůli možné budoucí rekonstrukci sítí zvolilo vydláždění ulice, nikoliv položení asfaltu. „Výhoda dlažebních kostek je ta, že se dají v případě výkopů rozebrat, očistit a znovu položit. Navíc budeme požadovat po firmách, pokud by tam v budoucnu kopaly, delší záruky na povrchy chodníků a vozovky," řekl zastupitelům Tomáš Trávníček, vedoucí žateckého stavebního úřadu.