„Klášter je postupně dovybavován, chceme ho poprvé otevřít pro veřejnost, až bude vše hotové. A Dny evropského dědictví budou vhodnou příležitostí,“ sdělil žatecký starosta Radim Laibl. Dny evropského dědictví jsou v Žatci v plánu v sobotu 21. září, dva týdny po Dočesné.

O provoz rekonstruované památky, která zaujme novým vstupním prostorem s kovovým uměleckým dílem i obnovenými historickými výmalbami, se stará městská příspěvková organizace Chrám chmele a piva. Právě jeho prostřednictvím si spolky a organizace mohou domlouvat využití kláštera. V souladu s podmínkami dotace je jisté, že v objektu musí být robotické centrum a také prostory pro sociální služby a zájmové spolky.

„Bývalý klášter bude také sloužit jako zázemí pro různé akce v sousední zahradě. Vedle spolkového využití nebo schůzek kroužků programování a robotiky může klášter, hlavně jeho sál, sloužit i k přednáškám, koncertům či svatbám. V každém případě se má z památky, která dlouhé roky chátrala, stát nové centrum kulturního, vzdělávacího i společenského života v Žatci,“ připomněl mediální zástupce města Tomáš Kassal.

Kapucínský klášter v Žatci byl vystavěn v letech 1676 až 1684, komplex je tvořen čtvercovou budovou konventu, kostelem Korunování Panny Marie a klášterní zahradou. V roce 1950 klášter někdejší komunistický režim zrušil. Objekt pak sloužil jako škola a poté po dlouhá léta jako domov důchodců. Od osmdesátých let 20. století byly budovy kláštera bez využití a byly před rekonstrukcí, jež začala na podzim 2021, ve zchátralém stavu. Klášter a zahrada, která prošla rozsáhlou revitalizací v letech 2010 a 2011, jsou majetkem města, kostel je církve.

Mohlo by vás zajímat: Řidičům začala sloužit část dálnice D7 u Loun. Na další si počkají dva roky

U Chlumčan se otevřela nová část dálnice. | Video: Deník/Petr Kinšt