„Chtěl bych zvýšit úroveň celého objektu, aby byl důstojným centrem kulturního a společenského dění v Žatci,“ řekl.

První práce v kulturním domě Moskva jsou hotové, některé probíhají nyní.

„V nevyužitých skladních prostorech za malým barem jsme pro pohodlí účinkujících vybudovali backstage s posezením, kuchyňským koutem a vlastním sociálním zařízením se sprchou,“ popsal první větší změnu Kamil Trčálek. V současné době se opravují toalety ve vestibulu u hlavního sálu. Ty byly na Moskvě „pověstné“, jejich úroveň neodpovídala potřebám kulturního stánku. „Kromě toho, že budou kompletně opravené, jsme změnili jejich prostorové dispozice, což povede k většímu počtu pisoárů a kabinek,“ přiblížil nový majitel Moskvy.

Trojice obžalovaných žen v kauze žateckých jeslí u lounského soudu.
Bylo to dětské vězení, řekla u soudu v kauze žateckých jeslí klíčová svědkyně

Kulturní dům zůstane rozdělený do čtyř de facto samostatných celků – hlavního sálu pro plesy, zábavy, koncerty a další společenské akce, restaurace s bowlingem, diskotéky Down Town a party salonu.

Moskvu čekají podle nového majitele významnější investice, čeká na návrhy projektanta. „Počítáme s novou fasádou a výměnou oken. Úprav se dočká i sál, kde bychom chtěli zbrousit parkety na podlaze, vyměnit koberce, nově potáhnout židle, opravit stoly. U hlavního baru zvažujeme jeho předělání a vyvýšení o půl metru, aby z něj lidé lépe viděli na pódium a taneční parket. Chceme kompletně vymalovat a instalovat nové osvětlení a ozvučení, počítáme s úpravami, které zajistí bezbariérovost objektu. Řešíme co se stropem. V plánu máme také proměnu vstupního vestibulu. Uvidíme, co vymyslí projektant, za dva, tři měsíce bychom měli vědět víc,“ vypočetl Kamil Trčálek.

Některé úpravy uvidí návštěvníci Moskvy od nové sezony letos na podzim, na jiné dojde podle majitele objektu později. „Například fasádu a okna bychom chtěli udělat v příštím roce, jejich konkrétní podobu s projektantem řešíme,“ dodal s tím, že střecha, která se opravovala před osmi lety, je v dobrém stavu. Proměnou by měla projít také restaurace včetně venkovní terasy.

Dopravní omezení. Ilustrační snímek.
Horké léto na silnicích Lounska a Žatecka. Řidiče čeká řada uzavírek a omezení

Kulturní dům Moskva má sál s kapacitou 330 osob, jehož součástí je vyvýšené pódium, kruhový taneční parket a dva bary. „Rádi bychom, aby se u nás dál konaly různé plesy včetně maturitních, taneční a podobně. Chtěli bychom přidat víc kulturních akcí, například koncerty nebo akce pro děti. Počítáme s prezentačními i prodejními akcemi. Některé budeme pořádat my sami, na další pronajmeme sál jiným pořadatelům,“ popsala Lucie Metličková, která má v kulturním domě Moskva na starost programovou nabídku a využití sálu.

Kulturní dům Moskva vyrostl stejně jako dnešní podoba žateckého Podměstí v 70. letech 20. století. Po roce 1989, kdy jej město prodalo, prošel objekt několika vnitřními úpravami. Zůstal velký sál s kapacitou několika set lidí, místo kina je diskotéka, rozšířila se restaurace, přibyly bowlingové dráhy. Moskva je v současné době jediným takovým zařízením v Žatci, vedení města několik let řešilo, zda ji, nebo Lidový dům koupí. Ani v jednom případě k tomu ale nedošlo. Od bývalých majitelů Moskvu nakonec koupil Kamil Trčálek, který je v Žatci vlastníkem několika dalších nemovitostí.

Město plánuje revitalizaci Havlíčkova náměstí v nejbližším okolí Moskvy. Počítá se s rekonstrukcemi chodníků, obnovou vodního prvku a úpravami zeleně. Plány na zvelebení má i majitel obchodního centra Zlatý chmel, spolu s Moskvou jsou hlavními prvky centrální části Podměstí.

Mohlo by vás zajímat: Běh za ostnatým drátem. Věznice v Drahonicích se zapojila do osvětové akce

Zdroj: Deník/Petr Kinšt