Otevření nových výstav mají předcházet stavební úpravy. Rekonstrukce historického domu Sokolů z Mor, kde sídlí část Oblastního muzea v Lounech, je v plném proudu. Pro návštěvníky se opravené prostory s novou výstavou otevřou letos. Začátek stavebních prací v Regionálním muzeu v Žatci spojený s následným umístěním nové expozice je naplánován na letošek.

Žatecký poklad je největší nalezený stříbrný depot raného středověku v Čechách. Soubor stříbrných šperků, hřiven, více než tří set mincí, dvou zlatých prstenů a dalších předmětů pochází z počátku 11. století a váží téměř tři kilogramy. V roce 1937 se našel při hloubení základů pro stavbu skladu chmele na dnešním Chmelařském náměstí v Žatci. Jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů v Čechách ležel pod podlahou zbořené stáje někdejší usedlosti.

Žatecký poklad je nyní uložený v depozitáři, lze ho spatřit pouze velmi výjimečně. Přímo ve městě byl naposledy k vidění v roce 2014. „Žatecký poklad bychom rádi vystavili v přízemí našeho muzea, kde jsme měli dřív depozitář. Místnosti se uvolnily díky novému depozitáři, který vznikl ve Staré papírně. Letos bychom chtěli prostory pro novou expozici připravit po stavebně technické stránce,“ řekla ředitelka Regionálního muzea K.A. Polánka Radmila Holodňáková. Poklad by se mohl stát lákadlem už v příštím roce. „Do města by mohli turisté jezdit třeba jako za relikviářem sv. Maura, který je vystavený v Bečově,“ dodala.

Žatecké muzeum má plán, jak by měla expozice ve dvou místnostech jeho hlavní budovy v Husově ulici vypadat po odborné stránce. Návštěvníky také seznámí s novými informacemi o pokladu, které se nashromáždily odbornými posudky z posledních let. „Chtěli bychom Žatecký poklad vystavit kompletně celý. Tak ještě nikdy vystavený nebyl, vždy byla k vidění jen jeho část,“ doplnila ředitelka.

Historický dům Sokolů z Mor v Pivovarské ulici v Lounech, kde je část expozicí oblastního muzea, prochází rozsáhlou rekonstrukcí od loňského podzimu. Po jejím dokončení – termín je druhá polovina letošního roku – se počítá v přízemí domu opět s krátkodobějšími výstavami, první patro obsadí zcela nová stálá expozice. „Půjde o průřezovou výstavu, návštěvníky provede historií Loun a regionu od počátků osídlení do konce 20. století,“ přiblížil ředitel Oblastního muzea v Lounech Jiří Matyáš.

Památkově chráněný dům Sokolů z Mor dostane rekonstrukcí podobu, kterou měl na konci 19. století. Na návštěvníky čekají komfortnější prostory, novinkou bude výtah v budově.

Co s muzeem dál, zvažují také v Podbořanech. „Bavíme se o konceptu jeho dalšího rozvoje. Jednou z možností je udělat v něm expozici, která by se týkala Podbořanska, zvláště pak nálezů na Rubínu,“ sdělil podbořanský zastupitel a archeolog Vojtěch Peksa. Vrch poblíž města je jednou z nejvýznamnějších památek severozápadních Čech, vydal významné množství archeologických nálezů.