Český Dezertér, americký Úkryt v zoo nebo francouzský Z Paříže do Paříže. To jsou filmy, které se natáčely v Žatci a v průběhu letošního roku se objevily v kinech. Nejsou jediné, Žatec se stal v minulých letech kulisou pro desítky filmů a seriálů, čemuž se věnuje stálá expozice Žatec ve filmu, která je k vidění v Galerii Sladovna. Chrám chmele a piva Žatec, který se o ni stará, výstavu doplnil a rozšířil.

Novinkou je například mapka filmových míst v Žatci, s níž si mohou turisté projít ulice, kde filmaři působili. Připravený je nový fotokoutek nebo předměty, které štáby při natáčeních v Žatci použili. Výstava nabízí také ukázky z filmů, které se ve městě točily.

„Nabízíme zájemcům, aby si nejen prohlédli ukázky z filmů, ale pokud mají zájem, tak aby se šli podívat na reálná místa, kde se natáčelo. Je to zároveň trochu jiný důvod, proč si projít historické centrum Žatce,“ vysvětlil ředitel Chrámu chmele a piva Ondřej Baštýř.

Drážďany i Varšava

Filmaři proměnili Žatec na rozbombardované Drážďany, boji zmítanou Bosnu, francouzské město na konci války, zapadlé slovenské městečko pod horami nebo polskou Varšavu týranou německou okupací. Produkce si oblíbily hlavně centrum města, ve filmech ze zmíněných Drážďan nebo Bosny si ale „zahrál“ také železný most přes Ohři.

V Žatci natáčeli známí herci včetně hvězd jako Barbra Streisand, Liam Nee-son nebo Dagmar Veškrnová ve filmech jako Bídníci, Oliver Twist, Yentl nebo Holky z porcelánu. Řada známých českých herců přijela do Žatce při natáčení seriálů Nemocnice na kraji města po 20 letech a Náměstíčko.

Kolo slavné Barbry

V souvislosti se slavnými filmy se chystá v žatecké Galerii Sladovna také další novinka, a to soubor plakátů, který představí jak jednotlivé filmy, tak jejich hlavní představitele a příklady míst, kde se v Žatci natáčely. Využijí se k tomu také snímky, které vyfotografovali během uplynulých let redaktoři Žateckého a lounského deníku.

Rozšiřovat se má také soubor předmětů, které si organizátoři výstavy půjčují od majitelů a jež souvisejí s natáčením. „Chceme lidem třeba ukázat kolo, na kterém po Žatci během natáčení jezdila Barbra Streisand, nebo další atraktivní předměty,“ představil jedno z chystaných lákadel rozšiřované výstavy Alex Gižynski z Galerie Sladovna.

Ve filmové expozici vidí Chrám chmele a piva další velkou možnost, jak zvýšit turistickou atraktivitu Žatce. „Filmování v Žatci je podle nás atraktivní téma, které může přilákat další turisty. Zároveň je ale zajímavé pro místní obyvatele, protože mnoho Žatečanů si jako komparz v různých filmech samo zahrálo, i oni se tedy mohou do expozice přijít podívat,“ doplnil Ondřej Baštýř.