Jednou z největších investic města v letošním roce je rekonstrukce objektu na náměstí 5. května, ve kterém sídlí městská policie. Stavební práce a vybavení nábytkem vyjdou na 14 milionů korun. „Práce jsme zahájili v únoru předáním staveniště. Rekonstrukce by měla podle harmonogramu skončit v září,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje majetku žatecké radnice Kateřina Mazánková.

Kanceláře strážníků se dočasně přestěhovaly do sousední budovy čp. 126 na rohu náměstí. „Služebna jako taková, kam jsou občané zvyklí docházet, je stále v provozu, na stejném místě a samozřejmě 24 hodin denně,“ zdůraznil ředitel Městské policie Žatec Miroslav Solar.

Budova se předělává, aby strážníkům poskytla odpovídající zázemí. Nové v ní budou šatny a sociální zázemí, přibude serverovna, sušárna oděvů, výslechová místnost, denní místnost s kuchyňkou, zasedací místnost, archiv a sklad. Změní se také vytápění budovy. Elektrické přímotopy nahradí nová plynová kotelna. „Předpokládáme, že se tím sníží náklady na vytápění budovy,“ sdělila starostka Zdeňka Hamousová.

V souvislosti s rekonstrukcí budovy strážníků se v Žatci řeší obnova a rozšíření městského kamerového systému. Ten je značně zastaralý, některé kamery slouží dvacet let. Počet míst, které budou pod jejich dohledem, se téměř ztrojnásobí. Nově se počítá s 29 kamerami.

„Sledovat mají například i výjezdy z města,“ připomněl místostarosta Radim Laibl s tím, že nový kamerový systém se má v Žatci objevit po letech odkladů letos.

Parkoviště před Cihelnou

Pokud půjde vše podle plánů, během jara by se v Žatci měly rozjet výstavba nového parkoviště před restaurací Cihelna pro obyvatele tamního sídliště nebo výstavba propojky cyklostezek u řeky Ohře. Vznikne úplně nová asfaltová cesta se šířkou tři metry. Spolu s opravou navazující cesty ve Stroupečské ulici tak vznikne další místo pro inline bruslaře.

Na jaře by se také měly spustit úvodní etapy rekonstrukce povrchů ulic Klášterní a Politických vězňů. Ta bude spojena s výstavbou parkovacích zálivů, v jednosměrné ulici u plaveckého bazénu vznikne parkoviště s kolmým stáním.

Naopak se odkládá investice za 60 milionů korun – rekonstrukce spodní části bývalých papíren. „Nedávno jsme se dozvěděli, že nedostaneme dotaci. Objekt prý nevyhovuje podmínkám na revitalizaci brownfieldů,“ sdělila žatecká starostka.

Budova se měla přestavět na městský archiv a kuželnu. Vedení města musí rozhodnout, zda bude dál čekat na případnou dotaci, nebo zvolí podobný postup jako u bývalého kláštera. V jeho případě se městu rovněž nepodařilo získat dotaci na jeho rozsáhlou rekonstrukci za desítky milionů korun. A tak přistoupilo k jeho opravě po etapách a z vlastních peněz. V rámci té první vznikne v části objektu robotické centrum.

„Jakmile budeme mít k dispozici podklady, můžeme začít připravovat výběrové řízení na zhotovitele. Tato etapa je důležitá kvůli tomu, abychom využili dotaci na vybavení centra, které město získalo z prostředků MAS Vladař,“ vysvětlila Mazánková.

Zmíněný příspěvek činí 5,7 milionu korun. O mnohem větší dotaci město žádalo na stavební práce, úspěšné nebylo. „Bohužel skončila doba, kdy jsme byli při získávání velkých dotací poměrně úspěšní. Naučili se žádat i ostatní a peněz pro všechny není dost,“ prohlásila starostka.

Z vlastních peněz se chce město pustit také do přestavby bývalé posádkové věznice v ulici Obránců míru, vzniknout tam má desítka bytů. „Zvažovali jsme, že bychom požádali o dotaci na výstavbu sociálních bytů. Upustili jsme ale od toho, abychom měli více možností, komu byty pronajmeme. Rádi bychom je nabídli také mladým lidem po skončení vysoké školy, aby se vrátili zpět do Žatce,“ dodal Laibl.