V Žatci se možná už tuto zimu bude bruslit. Tamní radnice se totiž zabývá myšlenkou, zda a za jakých podmínek by šlo ve městě umístit mobilní kluziště. Nápad vzešel ze sportovní komise při radě města, nyní se jím zabývá odbor majetku a rozvoje radnice. Ten by měl zastupitelům navrhnout možné způsoby instalace mobilního kluziště, zastupitelé případně rozhodnou, zda a kolik na to uvolní peněz.

Buď pronájem, nebo koupě

„Na sportovní komisi myšlenku mobilního kluziště v Žatci všichni její členové podpořili, poptali jsme také firmy na pronájem a prodej tohoto zařízení a informace jsem předal vedoucímu rozvoje a majetku města. Věřím, že návrh předložíme na listopadovém zastupitelstvu a najdeme prostředky na jeho financování," sdělil Jiří Karas, radní a předseda zmíněné sportovní komise.

„Nejlevnější pronájem na tři měsíce vyjde přibližně na jeden milion korun," dodal Jiří Karas.

Pokud by se město Žatec rozhodlo mobilní kluziště koupit, jeho pořizovací cena je asi tři a půl milionu. „Rádi bychom pro občany tuto službu zřídili, v Žatci ledová plocha k bruslení chybí," dodal Jiří Karas.

Ve hře jsou zatím dvě varianty umístění

Mobilní kluziště jsou v poslední době v českých městech moderní. V Žatci se zatím objevily dva návrhy, kde by mohlo stát – buď na náměstí Svobody, nebo na sportovišti u koupaliště.

Ledová plocha v Žatci dlouhodobě chybí. Město klasický zimní stadion nemá a kvůli finančním nákladům se nepředpokládá, že by ho v nejbližší době stavělo. Dříve se bruslilo na uměle vytvořených ledových plochách na hřištích, kvůli klimatickým podmínkám posledních zim, stále dražší vodě a absenci dobrovolníků z města úplně vymizely.

Mobilní kluziště jsou v ČR stále oblíbenější, využívají je také menší města, která si klasický zimní stadion nemohou dovolit. Bruslí se na nich pod otevřeným nebem, současné technologie umožňují vyrábět led až do 15 ° Celsia. Jejich tvar a velikost jsou různé, k jejich instalaci stačí zpevněná plocha.