V centru Žatce se bude během zimy tři měsíce bruslit. Město si pronajme mobilní kluziště, které je schopné vyrábět led, i když nebude venku mrznout. Umístěné bude před radnicí, bruslaři na něj budou mít vstup zdarma. O pronájmu mobilního kluziště rozhodli v pondělí žatečtí zastupitelé, uvolnili na to 1,6 milionu korun. Na náměstí Svobody by mělo být od pondělí 7. prosince.

Provozní náklady ovlivní počasí

Městu kluziště pronajme ostravská firma, která ho nabídla za nejnižší cenu – 1,1 milionu korun na tři měsíce. K tomu město počítá, že každý měsíc zaplatí zhruba 200 tisíc za provozní náklady. Hlavně za vodu a elektřinu. „Záležet bude na počasí, těžko se dají provozní náklady přesně dopředu odhadnout. Částka 200 tisíc korun měsíčně počítá s teplejší verzí zimy," vyplynulo ze slov Jaroslava Špičky, místostarosty města.

Před radnicí by mělo být tři měsíce kluziště. Mobilní kluziště má rozměry 15 x 30 metrů. Pro srovnání: rozměry standardního hokejového hřiště se pohybují kolem 25 metrů na šířku a 55 metrů na délku.
„Na kluzišti bude platit provozní řád. Vstup bude bezplatný, nebude možné na něm hrát hokej, dohlížet na dění kolem něj bude asistent prevence kriminality při městské policii," vysvětlila starostka Zdeňka Hamousová.

Bruslaři využijí toalety na radnici

Město počítá s menším zázemím kolem kluziště. Využije k tomu své dřevěné stánky, které se přesunou po Adventním týdnu na náměstí Svobody blíže ke kluzišti a zájemci je budou moci využívat jako převlékárny. Počítá se též s lavičkami, pod kterými budou na dlažbě náměstí položeny gumové pásy. Návštěvníci kluziště budou moci využívat toalety na radnici v přízemí, budova bude pro tyto účely otevřena do večerních hodin.

Peníze na kluziště jsou z nadvýběru z automatů

Město nájem a provoz kluziště zaplatí z peněz, které získalo z poplatků z hracích automatů na svém území do svého rozpočtu navíc, než plánovalo. „Jednáme s jednou společností v průmyslové zóně Triangle o sponzoringu, mohla by nakonec podstatnou část nákladů zaplatit," sdělil ještě místostarosta J. Špička.

Většina zastupitelů se shodla, že částka za mobilní kluziště je vysoká, ale v Žatci tento druh sportovního vyžití dlouhodobě chybí. „Rádi bychom pro občany tuto službu zřídili, v Žatci ledová plocha k bruslení chybí. Je to součástí strategického plánu rozvoje sportu v Žatci do budoucna, který dokončujeme," řekl Jiří Karas, předseda sportovní komise při radě města.

Pokud bude zájem, město možná kluziště koupí

Z debaty zastupitelů o ceně za pronájem kluziště vyplynulo, že je možné, že město zařízení v budoucnu koupí. Zatímco za tříměsíční pronájem dá zmíněných 1,1 milionu korun, koupě by stála 2,2 milionu. „Zvažovali jsme nákup, ale nemáme s mobilním kluzištěm žádnou zkušenost. Uvidíme do budoucna," sdělila starostka. „Jednu sezonu to vyzkoušíme, a pokud bude o bruslení zájem, můžeme zvážit koupi kluziště," řekl člen rady města Jaroslav Hladký.