V Žatci má dlouhé roky veterinární ordinaci MVDr. Břetislav Frýba, nyní k němu přibyla MVDr. Ivana Kafka Kocinová. „V Žatci je obecně hodně pejskařů a hodně zvířat, ale pouze jedna veterina. Nechtěla bych panu doktorovi Frýbovi konkurovat, ale navázat s ním spolupráci a pomoci mu od těch zástupů pacientů,“ vysvětlila při nedělním slavnostním otevření nové veteriny Ivana Kafka Kocinová.

Počítá s tím, že nejčastěji bude ošetřovat psy a kočky, okrajově morčata, plazy nebo ptáky. Praxi má 17 let, bydlí v Lipně na Lounsku, do teď působila v Postoloprtech.

Ze své zkušenosti ví, že lidé zpravidla čekají se svými zvířaty v ordinacích na ošetření i několik hodin. Chtěla tomu předejít, jako jedna z mála zavedla rezervační systém. „Uvidíme, jak to bude fungovat. Vše ukáže čas a praxe,“ sdělila doktorka.

Polární záře nad Podbořany.
Unikátní podívaná. V Podbořanech byla k vidění nádherná polární záře

Veterinární ordinace je otevřena denně do 20 hodin, chtěla tím vyjít vstříc majitelům zvířat, kteří jsou v zaměstnání do pozdního odpoledne. „Do budoucna budeme shánět kolegy, okamžitě bych přijala chirurga,“ sdělila. Chirurgii se prý z časových důvodů příliš věnovat nehodlá. K vybavení její ordinace patří ultrazvuk, analyzátory na vyšetření krve nebo zubní jednotka.

Nově otevřená veterina sídlí v obchodním centru Zlatý chmel v Podměstí, podle jeho majitele Jana Křivánka je to další krok k jeho oživení. Objekt vlastní dva roky, v centru je nyní obchod s potravinami, herna, v patře fitcentrum. „Směřujeme k tomu, aby v přízemí byly obchody a služby, v patře bydlení a fitcentrum. Připravuje se otevření bistra, rádi bychom tady v budoucnu měli například lékárnu, která v této lokalitě není. Líbila by se mi ještě i třeba drogérie,“ sdělil. „Cíl je revitalizace celého objektu,“ řekl Jan Křivánek.

Součástí obchodního centra je parkoviště pro zhruba 50 aut, další s dvacítkou míst hodlá majitel objektu vybudovat v místě dnešního přiléhajícího trávníku. Podle dohody s vedením města je parkování pro obyvatele okolních domů na parkovišti za obchodním domem do konce letošního roku bezplatné, pak by mělo být zdarma jen pro jeho zákazníky.

Stavba dálnice D7 u Chlumčan.
Práce na D7 u Chlumčan finišují, ke zprovoznění dálnice dojde příští měsíc

Vedení města otevření veteriny a snahy o oživení obchodního centra vítá. Je nedílnou součástí lokality Podměstí, prostor kolem něj plánuje zvelebit. „V pondělí na radě města budeme řešit, jak by měl vypadat, připravujeme zahájení výběrového řízení na projektanta rekonstrukce prostoru,“ řekl starosta Radim Laibl. Základem proměny Havlíčkova náměstí má být rekonstrukce chodníků, obnova vodního prvku a revitalizace zeleně.

Myšlenku, že se náměstí předělá komplet, návrhy vyplynuly z proběhlé architektonické soutěže, vedení města opustilo. „V těch návrzích byly i úpravy kulturního domu Moskva a obchodního centra Zlatý chmel, které městu nepatří. Prosadit pak představy architektů by pro nás bylo složité,“ zdůvodnil žatecký starosta.

Mohlo by vás zajímat: Pozor v Sýrovicích, objeví se tam radar. V Podbořanech řidiče zpomalí semafory

Zdroj: Deník/Petr Kinšt