Promítat se má na budovu radnice na náměstí Svobody. Tématem videomappingu má být mnoho zajímavých míst v historii města. „Rada města rozhodla o výběru firmy, která zajistí Novoroční videomapping. Veřejnou zakázku získala společnost Borovka Event. Kulturní program na náměstí Svobody včetně samotné projekce videomappingu se uskuteční v první polovině ledna 2025,“ informovala žatecká radnice.

Videomapping se tedy nemá konat přímo v noci z 31. prosince na 1. ledna, ale o několik dní později.

Moderní promítání má být o něco nákladnější, než bývají ohňostroje. Výdaje na ně se pohybují ve statisících, videomapping v Žatci má stát kolem 900 tisíc korun. A to včetně dalšího kulturního programu, který má probíhat od odpoledne, na náměstí mají být také stánky.

Ohňostroje v posledních letech kritizuje část veřejnosti, vadí jim hlučnost, škodlivé zplodiny, zdůrazňují hlavně dopady na zvířata. Naopak jeho obhájci tvrdí, že zátěž není tak velká. Zastánci mluví o zábavě, výjimečném dni, který je jen jednou za rok, a tím, že kritici zveličují dopady ohňostrojů.

Videomapping je umění, které využívá světelnou projekci do volného prostoru, například na fasády domů. Místo ohňostroje ho v posledních letech objednává stále více měst.

Mohlo by vás zajímat: V Lounech dokončují nový skatepark. Zdobí ho graffiti

V Lounech dokončují nový skate park. | Video: Deník/Petr Kinšt