„Z továrny se zrovna teď line bílý kouř, který zaplavuje lokalitu kolem Lidového domu. Kluk se mi pozvracel, všechny nás z toho bolí hlava. Není normální, co se děje, nedá se tam žít,“ stěžoval si na posledním jednání žateckých zastupitelů obyvatel lokality Jan Greisiger.

Aktuálním případem se zabývá ČIŽP. „V této věci jsme tento týden obdrželi podnět,“ potvrdila její mluvčí Miriam Loužecká. Inspekce se v minulosti zabývala podněty upozorňujícími na výskyt zápachu z výrobního areálu společnosti HP-Pelzer v Žatci opakovaně. „Poslední týkající se zápachu inspekce obdržela v roce 2020,“ dodala mluvčí.

Společnost HP-Pelzer, jež je součástí mezinárodního koncernu Adler Pelzer Group, má v České republice několik výrobních závodů. Jeden z nich je od 90. let v Žatci, kde navázal na produkci bývalé společnosti Mitop. Během let se HP-Pelzer v Žatci rozrostl, koupil sousední uzavřený cukrovar, využívá i část bývalé šroubárny. Některé budovy a provozy ale vyrostly bez patřičných povolení.

Bývalé papírny v Žatci.
Žatec dá za papírny o sedm milionů korun víc. Část peněz chce zpět díky pokutě

V roce 2021 ministerstvo životního prostředí po téměř dvouletém procesu vydalo souhlasné stanovisko k dodatečnému povolení areálu HP-Pelzer v Žatci. Důležitý dokument měl umožnit, aby podnik některé své provozy, na něž neměl povolení, zlegalizoval. Ministerstvo vydalo řadu podmínek. Například ozelenění areálu kvůli rakovinotvornému benzenu, jehož hodnoty jsou v lokalitě překračovány. Firma prezentovala, které kroky směřující k nápravě připraví.

Loni v červenci ale přišlo oznámení společnosti, že provoz v Žatci zaměstnávající 500 lidí končí a během dvou let produkci přesune do průmyslové zóny v Kadani. „Naše společnost začne s přesunem prvních částí svých aktivit do nových prostor už v průběhu tohoto měsíce. Další aktivity společnosti budou do nových prostor CTParku Kadaň přesouvány v průběhu dalších měsíců. Předpokládáme, že podstatnou část zamýšlených dislokovaných činností přesuneme do nových výrobních a skladovacích prostor do konce roku 2024,“ přiblížil tehdy prokurista HP-Pelzer Radim Foldyna.

Zda se jeho slova naplňují, není možné ověřit. Společnost v Žatci vyměnila vedení, na dotazy Deníku opakovaně nereaguje. Ani vedení města nemá o aktuálním dění ve firmě žádné oficiální informace. Někteří ale mají pochybnosti, že firma ze Žatce skutečně odejde. „Nevěřím tomu, že se HP-Pelzer stěhuje. Podle mých informací jsou haly, které mají pronajaté v Kadani, už plné. Nenechme si věšet bulíky na nos,“ řekl zastupitel Vladimír Vlach.

Stavba dálnice D7 u Chlumčan.
Tady se bude za dva měsíce jezdit. Stavba dálnice D7 u Chlumčan pokročila

Podle jeho kolegy Karla Krčmárika by mělo město řešit firmu s pomocí právníků. „Mělo by se exekučně vymoci, aby přestala využívat ty objekty, na která nemá povolení,“ zdůraznil.

Město bude podle starosty Radima Laibla v první řadě žádat od nového vedení společnosti vysvětlení. „Budeme chtít odpovědi na řadu otázek. Říkali, že do dvou let odejdou, tak zda to platí, případně chceme vědět, co s továrnou zamýšlí dál,“ předeslal.