Procházky Pěškobusem napříč architekturou města se budou konat jednou měsíčně. Startuje se už v dubnu. „Rozhodli jsme se oprášit čtyři trasy, které již návštěvníci v minulosti absolvovali během festivalu Den architektury. Snažíme se tak vyhovět zájemcům, kteří proběhlé procházky nestihli a také obohatit nabídku aktivit cestovního ruchu,” vysvětluje jedna z pořadatelek Monika Klímová.

Tématické architektonické procházky po Žatci, které pořádá spolek A dál? si lidé oblíbili. Také letos jimi bude provázet duo historička umění Monika Klímová a architektka Eva Sladká.

Každá ze čtyř tras je zaměřená na určitou stavební typologii a historický kontext. Poznat můžete žatecké vily, umění ve veřejném prostoru, areál bývalého Dreherova pivovaru a regionální styl českých Němců, tzv. Heimatstil. Lidé navštíví také některé objekty navštíví.

Synovec Marie a Oskara Brázdových  Václav Kozlovský.
Líčkov je opět Brázdův. Cesta ke spravedlnosti byla dlouhá, říká jeho synovec

„Pohybovat se budeme z větší části ve veřejném prostoru, trasy jsou bezbariérové, objekty pouze z části. Procházky se uskuteční za každého počasí,” doplňuje Eva Sladká.

První procházka je v plánu už v sobotu 13. dubna, zájemci se vypraví za Žateckými vilami. Začíná se ve 14 hodin. „Uvidíte obytné stavby měšťanů z přelomu 19. a 20. století, které tvoří významnou urbanistickou stopu Žatce. Vznikaly v okolí historického centra a na předměstích. Procházka představí nejvýznamnější zástupce architektonických směrů mezi lety 1870 – 1930,” představuje procházku spolek A dál?.

V květnu, konkrétně 25., vyrazí Pěškobus do bývalého Dreherova pivovaru. V červnu je v plánu Heimatstil, v červenci umělecká díla ve veřejném prostoru.

V Žiželicích na Žatecku se s přicházejícím jarem rozeběhly práce na stavbě obchvatu silnice I/27 Most – Plzeň.
Dopravní peklo. V květnu se na dva roky zavře silnice I/27 v Žiželicích

Na konkrétní vycházky a termíny je nutné si rezervovat místo a zakoupit vstupenku. Rezervační systém a postup, jak se přihlásit, najdou zájemci na webových stránkách spolku.

Spolek A dál? v Žatci stojí také za oblíbenými cyklovyjížďkami, Dnem architektury, vydal Architektonickou mapu Žatce nebo publikaci Žatecké vily, zorganizoval diskuzi k pocitové mapě města, znám je také snahou o oživení lokality kolem Zlatého chmelu.

Mohlo by vás zajímat: Něco je pod zemí, možná chodba. Říkají proutkaři v magickém chrámu na Lounsku

Zdroj: Deník/Petr Kinšt