„V případě výpravní budovy v Žatci dojde k opravě pláště budovy, prostor pro cestující a k úpravě pracovního zázemí pro naše zaměstnance. Oprava je v přípravě, plánuje se na červen 2020 až květen 2021. Předpokládané náklady jsou 18 milionů korun,“ sdělila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Ke stejnému typu oprav jako v Žatci dojde i v Lounech. Totožné jsou i předpokládané náklady, realizace by však měla proběhnout dřív. Správa železnic ji chce spustit už příští měsíc, hotovo má být v závěru letošního roku.

V rámci rekonstrukce výpravní budovy v Podbořanech dojde k opravě střechy a pláště výpravní budovy. „Aktuálně probíhá příprava, realizace je plánována na červen 2020 až květen 2021, předpokládané náklady jsou osm a půl milionu korun,“ přiblížila Nela Friebová.

Cvičení vojáků v Mikulově v Krušných horách
Lyže, mačky, cepíny. Žatečtí vojáci cvičili na sněhu v Mikulově

Stát začal do oprav zpustlých železničních budov investovat nemalé částky v posledních letech. „Na obnovu nádražních budov jsme vynaložili v roce 2019 rekordní částky. Z celkové sumy přesahující 1,5 miliardy korun šlo na opravy více než 1,1 miliardy, na přípravu a realizaci rekonstrukcí se použilo více než 480 milionů. V letošním roce budeme v nastaveném tempu pokračovat,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. „V roce 2020 se obnova bude týkat 116 nádražních budov za více než 1,7 miliardy korun. V investicích je připravena jedna miliarda korun, přičemž 45 staveb bude v realizaci. Dalších 700 milionů korun je určeno na opravy 71 budov. Rekonstrukce dalších 55 objektů je v přípravě,“ dodal Svoboda.

V minulých letech proběhla oprava nádražní budovy v Postoloprtech. Nejprve došlo na výměnu střešní krytiny a oken, zrekonstruovaly se prostory pro cestující včetně vestibulu a toalet, pak se na rozsáhlé budově opravovala fasáda. Na nádraží je kromě prostor pro cestující a železničáře pět nájemních bytů, které se nacházejí v patře budovy.

Náměstí Svobody s radnicí v Žatci
Příprava parcel i podzemní kontejnery. Žatec loni prostavěl přes 100 milionů

Prázdné zůstávají místnosti bývalé restaurace. Mělo by tam mít sídlo nového oddělení dálniční policie, jeho vznik je ale kvůli značnému personálnímu podstavu u policie v regionu v nedohlednu.

Malá revoluce

Osobní železniční doprava v okrese Louny prošla v závěru loňského roku malou revolucí, z tratí téměř vymizely vlaky státních Českých drah. Nahradily je soupravy soukromých dopravců. Kvůli tomu České dráhy uzavřely své pokladny na nádražích v Lounech, Postoloprtech a Žatci. Noví dopravci naopak otevřeli své pokladny v Lounech a Postoloprtech. V Žatci už několik let funguje kasa společnosti GW Train Regio, která provozuje rychlíky mezi Mostem a Plzní.

V Žatci se opraví nejen budova železničního nádraží, ale i ulice vedoucí kolem něj. Město ve spolupráci s majiteli sítí chystá rekonstrukci Purkyněho ulice. Začít má letos. Nejprve se vymění rozvody vody a kanalizace, následovat má oprava povrchů – chodníků a silnice. Součástí bude i výměna veřejného osvětlení a sadová úprava. Počítá se i s kácením vzrostlých kaštanů a jejich nahrazení platany.

Sportovec regionu 2019
NOMINACE: Vyberte Sportovce regionu Žatecko a Lounsko za rok 2019