Základem proměny Havlíčkova náměstí je rekonstrukce chodníků, obnova vodního prvku a revitalizace zeleně. Myšlenku, že se náměstí předělá komplet, návrhy vyplynuly z proběhlé architektonické soutěže v roce 2020, vedení města před časem opustilo. „V těch návrzích byly i úpravy kulturního domu Moskva a obchodního centra Zlatý chmel, které městu nepatří. Prosadit pak představy architektů by pro nás bylo složité,“ zdůvodnil žatecký starosta Radim Laibl.

I tak ale bude proměna veřejného prostoru řešena také v návaznosti na stávající služby v přilehlých objektech a předprostor kulturního domu. Zmíněný Zlatý chmel prochází proměnou, loni na podzim v něm otevřela veterina, v centru je také obchod s potravinami, herna, v patře fitcentrum. „Směřujeme k tomu, aby v přízemí byly obchody a služby, v patře bydlení a fitcentrum. Rádi bychom tady v budoucnu měli například lékárnu, která v této lokalitě není. Líbila by se mi ještě i třeba drogérie,“ sdělil před časem majitel objektu Jan Křivánek.

„Cíl je revitalizace celého objektu,“ dodal. Řeší se také, zda u objektu zůstane zachována přístupová rampa do prvního patra, která je pro tuto budovu typická.

Plán oprav dálnic a silnic I. třídy v Ústeckém kraji v roce 2024.
Šoféři ze Žatecka a Lounska, pozor. Potíže přinese řada oprav na hlavních tazích

Své plány má také nový majitel společnosti Moskva, která vlastní stejnojmenný kulturní dům. „Připravuji jeho rekonstrukci,“ sdělil Kamil Trčálek.

Havlíčkovo náměstí vyrostlo do dnešní podoby na začátku sedmdesátých letech 20. století. Veřejné prostranství tvoří zeleň s terénní modelací a vodní prvek, který je řadu let nefunkční. Autor veřejného prostoru, architekt Vratislav Štelzig, se nechal inspirovat japonskými zahradami.

Mohlo by vás zajímat: Práce ve Studentské ulici mají pokračovat i letos. Promění se druhý konec

Zdroj: Deník/Petr Kinšt