„Je možnost, že ORC zdroj nepojede kvůli škodám po požáru přes zimu. V Perči jsou celkem čtyři kotle, zbylé tři poškozený zdroj nahradí,“ sdělil žatecký starosta Radim Laibl. Výkon „starých“ kotlů pokryje podle něj s rezervou potřeby tepla pro město i v zimní sezóně, pokud by do té doby nebyl obnoven provoz biomasové kotelny jako hlavního zdroje.

Obě složky paliva pro záložní kotle, tedy uhelný hruboprach i štěpku, má ŽT na letní období zajištěné. „Na zimu má teplárna potřebné dodávky přislíbené. Dle vývoje situace obnovy provozu biomasové kotelny vedení společnosti dodávky příslušných paliv nasmlouvá,“ sdělil mediální zástupce města Tomáš Kassal.

Rozsah škod se v těchto dnech teprve začíná určovat. „Dá se předpokládat, že budou v řádech vyšších desítek nebo nižších stovek milionů korun,“ nastínil starosta.

Zásah hasičů u požáru topného oleje v žatecké teplárně v Perči
V žatecké teplárně hořel topný olej, vytékal z nádrže. Zasahovalo devět jednotek

„Dokud nebudeme moci vše důkladně prozkoumat a posoudit rozsah poškození, není možné se ke škodě blíže vyjadřovat,“ řekl ředitel ŽT Pavel Jonáš. Podle něj se bude muset posoudit jak technický stav a statika budovy biomasové kotelny, tak samotné zařízení na výrobu tepla. „Majetek je pojištěný, neprodukce elektřiny je pojištěná. Zahájili jsme jednání s pojišťovnou,“ dodal Pavel Jonáš.

„To že je pojištěná i nevýroba elektřiny z důvodu mimořádných událostí, je pro nás důležitá věc, ekonomická ztráta v důsledku požáru by tak neměla být velká,“ sdělil starosta.

Zásah hasičů u požáru topného oleje v žatecké teplárně v Perči
Hasiči stále zasahují v Perči, teplárenská škodu zatím neodhadla

V areálu kotelny v Perči začalo hořet v pondělí 22. května. Při požáru nebyl nikdo zraněn ani podle žatecké radnice nedošlo k úniku žádných nebezpečných látek. Zatím se nejpravděpodobněji jeví jako příčina havárie prasklina na výměníku technologického oleje, který je nad kotlem na biomasu.

Kotel s ORC cyklem na biomasu za zhruba 300 milionů korun funguje v Perči od roku 2010, slouží jako hlavní zdroj pro výrobu tepla. Zejména v zimním období, pokud jeho výkon nestačí, jedou také tři „staré“ kotle. V nich se pálí uhlí a bioamasa. Dva z těchto kotlů prošly před několika lety za osm desítek milionů korun modernizací.