Až 130 nových pracovních míst vznikne ještě letos v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Míří tam výrobce moderních technologií pro polovodičový průmysl. Společnost Exyte se do lokality začne stěhovat v létě, vyrábět se má začít na podzim.

Exyte již od roku 2018 let působí v Krupce u Teplic, tamní závod je ale na hraně kapacit, a tak firma hledá pro své rozšíření další lokality. Nový závod, kde vyrábí produkty pro čistá prostředí, otevřela v Hostomicích u Bíliny, v létě 2023 se začne společnost stěhovat také do výrobní haly v Triangle. Zaměstnání tam má najít až 130 lidí. „Hledáme zejména zaměstnance, kteří mají zájem pracovat v oblasti strojírenství. Přijímáme nové zaměstnance na obsluhu ohraňovacích a CNC strojů a také montážních linek. Jedná se o kvalifikované pozice v zajímavém, rychle se rozvíjejícím a úspěšném prostředí," uvedla jednatelka společnosti Exyte Technology v České republice Lucie Weberová.

Medvědí seniorka Míša
Probouzení medvědů v zooparku nebude. Šelmy zestárly, už jsou z nich babičky

Závod v Triangle vybuduje konkrétně americká společnost FabTech, která je součástí skupiny Exyte. Na ploše větší než 9 tisíc metrů čtverečních bude vyrábět moderní strojírenské výrobky pro polovodičový průmysl. Zahájení výroby se očekává na podzim roku 2023.

Polovodičovému průmyslu se nyní daří, Evropská unie chce do roku 2030 zvýšit podíl na celosvětové výrobě čipů na 20 %. „Očekává se, že význam Evropy pro světový průmysl čipů poroste. S našimi výrobky ze severních Čech budeme zásobovat klíčové zákazníky z polovodičového průmyslu, kteří v Evropě, a zejména v Německu, budují nejmodernější závody na výrobu čipů," řekl generální ředitel společnosti Exyte Wolfgang Büchele.

Polovodičovému průmyslu se daří

Společnost Exyte zaměstnává po celém světě přibližně 7 400 lidí, v roce 2021 měla tržby ve výši 4,9 miliardy korun. Působí v oblasti plánování, vývoje a dodávek zařízení pro ultra čisté prostory a pro high-tech zařízení. V Krupce vyrábí od roku 2018 především různé typy ventilátorových filtračních jednotek a výrobky pro řízené výrobní prostředí, například části klimatizačních systémů a komor. Zaměstnává tam zhruba 70 lidí, v Hostomicích má pracovat také kolem 70 zaměstnanců. Závod v Triangle bude zaměřen na technologie pro polovodičový průmysl. Investice do rozšíření výrobních kapacit firmy je celkově více než 20 milionů eur.

Ilustrační foto.
Podvodník se představil jako bankéř ČNB. Muž z Chomutovska přišel o 800 tisíc

Z průmyslové zóny Triangle letos ale také jedna ze společností odchází. Končí tam firma Hitachi Cable Europe, jež v zóně působila od roku 2013. Společnost, která produkovala kabely do aut a vlaků, elektrické ruční brzdy a další autokomponenty, oznámila konec výroby a postupné hromadné propouštění všech 126 zaměstnanců. Výroba tam končí v březnu, závod bude uzavřen v září.

Další firmy v zóně potíže ale nehlásí, řada z nich zaměstnance naopak nabírá a přichází také noví investoři. Rozšiřování se týká také největšího zaměstnavatele v zóně. Nexen Tire zaměstnává při výrobě pneumatik přes tisíc lidí.

Vrátnice podniku CIE Praga Louny v Husově ulici
Praga Louny vyráběla díly do legendárních aut. Ve firmě pracuje už jen pár lidí

„Do průmyslové zóny vstoupilo několik nově příchozích investorů, kteří v současné době připravují své investiční záměry, například v oblasti výroby zeleného vodíku a komponentů s tím spojených, výroby trezorů nebo výroby kancelářského vybavení i elektrotechniky. Souběžně je v jednání vstup dalších výrobních společností a také služeb spojených s udržitelným rozvojem průmyslové zóny,” komentoval rozvoj Martin Pondělík z vedení zóny.

Průmyslová zóna Triangle vznikla na místě bývalého žateckého vojenského letiště, rozkládá se na ploše zhruba 364 hektarů. Zaměstnáno je tam aktuálně kolem 4 600 lidí, hlavně z okresů Louny, Chomutov a Most.