Nemocnice se bude muset podle svého ředitele Jindřicha Zetka kvůli pandemii koronaviru vypořádat do konce roku se ztrátou 17 milionů korun. „Museli jsme přerušit všechny plánované výkony, omezit na minimum činnost všech našich ambulancí,“ popsal Zetek. Kvůli nákupu zdravotních pomůcek, zavedení triáží a pohotovostí se navíc navýšily náklady na provoz o téměř pět milionů korun. „Situace bude mít nepříznivý dopad na hospodářský výsledek a zejména na stabilitu cashflow,“ vysvětlil Zetek.

Návrat pacientů do nemocnice po opadnutí nejkritičtějších týdnů epidemie popsal ředitel jako pozvolný, návrat na sto procent výkonu jako před březnem 2020 odhaduje na druhou polovinu září.

Na konci minulého týdne proto žatečtí zastupitelé jednomyslně odhlasovali půjčku pět milionů korun. Původně chtěla nemocnice žádat o deset milionů korun, nakonec se rada města s ředitelem dohodla na předložení návrhu s o polovinu nižší částkou. Ta ale nemusí být konečná, v září by nemocnice mohla o dalších pět milionů žádat znovu. „Jako zastupitelé bychom se podle potřeby v září k záležitosti vrátili, protože také počítáme s tím, že se po ukazatelích prvního pololetí 2020 ukážou propady v daňových výnosech města,“ uvedla starostka Zdeňka Hamousová.

Peníze má nemocnice vrátit městu do konce roku. V tu dobu už by měla mít ztrátu pokrytou dotací, kterou jí minulý týden odsouhlasil Ústecký kraj. Desetimilionovou injekci může nemocnice využít z poloviny na pokrytí nákladů za provoz, druhou polovinu peněz může využít i na investice.

Žatecké nemocnici přispějí i vesnice v okrese. Peruc přispěje patnácti tisíci korunami, Veltěže dají 4500 korun, Dobroměřice 15 tisíc, Cítoliby deset tisíc, Hřivice deset tisíc, Raná tři tisíce korun. „To jsou vzhledem k jejich rozpočtu velmi zajímavé částky,“ myslí si místostarosta Radim Laibl. „Je zajímavé také to, že čím dál je obec od Žatce, tím je ta částka vyšší,“ poznamenal.

Dar pro nemocnici v Žatci připravuje také radnice v Lounech, téměř 180 tisíc korun věnují zdravotnickému zařízení na nákup elektrokardiografu.

Kompenzace míří do sbírky zákonů
Pomoci zdravotnickým zařízením má vládou schválená kompenzační vyhláška. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že výnosy celé zdravotní péče v České republice klesnou kvůli pandemii o téměř 31 miliard korun.
Náklady na zdravotní péči v roce 2020 dosáhnou podle ministra Adama Vojtěcha 354 miliard korun.
(MZČR)