Policie prošetřuje plánovanou rekonstrukci budovy radnice v Žatci. O co konkrétního se zajímá, nechce blíže komentovat. Zřejmé je jen to, že prošetřuje, zda zakázka na vypracování projektové dokumentace proběhla v souladu se zákonem.

„V souvislosti s projektovou dokumentací na rekonstrukci budovy žatecké radnice probíhá prověřování věci. Žádná konkrétní osoba obviněna nebyla," sdělila Jaromíra Střelcová, lounská policejní mluvčí.

Město nemá věc komentovat

O co konkrétního jde, nechtělo komentovat ani vedení města.
„Policie, která případ prošetřuje, nás požádala, abychom po dobu vyšetřování k němu nepodávali žádné informace," řekla na dotaz Žateckého a lounského Deníku Zdeňka Hamousová, starostka Žatce.

Město Žatec plánuje opravu své radnice za desítky milionů korun, chce na to získat „evropské" peníze z dotace od Integrovaného regionálního operačního programu. Letos na jaře vypsalo výběrové řízení na projektanta, který měl připravit projekt. Soutěž vyhrál žatecký projektant Břetislav Sedláček, který dodal projekt podle zadání – v polovině července.

Chybělo stavební povolení

Kromě vypracování projektu obsahovalo zadání podmínku, že součástí projektové dokumentace bude též stavební nebo jiné povolení, které umožní realizaci rekonstrukce budovy radnice. Počátkem srpna radnice fakturu zaplatila a poslala projektantovi peníze – částku téměř 850 tisíc korun. Žádné povolení ale vydáno nebylo.

Hygienici se neshodli s památkáři

Podle projektanta Břetislava Sedláčka šlo vydání stavebního povolení v červencovém termínu stihnout, jenže nastal problém. „Během jednání s dotčenými orgány se stalo, že se nám sešla dvě protichůdná stanoviska. A to odboru památkové péče a krajské hygienické stanice. Hygiena chtěla větrat hygienická zázemí instalací vzduchotechnických trubek, které nutně musely vést přes historické konstrukce, s čímž památkáři kategoricky nesouhlasil. Já jsem jako projektant nemohl dělat nic, než čekat, jak se spor vyřeší. A informovat svého zadavatele, což se také stalo," vysvětlil Břetislav Sedláček.

Památkáři nakonec při jednání na žatecké radnici slevili ze svých požadavků a s hygienou se dohodli, jak se vše vyřeší.
Pouhé dva dny na to, 8. září, bylo stavební povolení vydané. O 54 dní později než byla původní lhůta v polovině července.

Projektant má vrátit 54 tisíc

Město v souladu se smlouvou požaduje po projektantovi finanční sankci, tisíc korun za každý den. Tedy 54 tisíc korun.
Projektant nemohl vydání stavebního povolení nijak ovlivnit, čekalo se, jak se vyřeší protichůdná stanoviska dvou orgánů, která se nadala předvídat. Proto se proti vyměřeným sankcím mohl odvolat.

Podle svých slov to ale neudělá a zaplatí. „Jsem domácí, hrdý žatecký rodák. Nechci ohrozit to, že by město kvůli sporům dotaci na rekonstrukci radnice nedostalo," vysvětlil Břetislav Sedláček, který pro město v minulých letech vyprojektoval například rekonstrukci autobusového nádraží nebo horní části bývalých papíren.