Podoba řeky Ohře kolem horního, tzv. libočanského jezu v Žatci se výrazně změnila. Nad jezem je vlivem současného sucha minimum vody, stejně tak jako pod ním. Na tělese jezu v těchto týdnech probíhají stavební práce.

Práce nařídil stavební úřad

„Jedná se o zabezpečovací práce na konstrukci jezu a v podjezí nařízené stavebním úřadem v Žatci," uvedl Josef Rubáš, právník společnosti RenoEnergie, která zmíněný jez na Ohři v Žatci vlastní.

„Při poslední technicko-bezpečnostní prohlídce bylo zjištěno, že dochází k podemletí jezového tělesa, proto vodoprávní úřad při Městském úřadu v Žatci nařídil neodkladné udržovací a zabezpečovací práce, aby nemohlo dojít k ohrožení života a zdraví osob či zvířat," sdělil Tomáš Trávníček, vedoucí Stavebního úřadu v Žatci.

Cena: přibližně 10 milionů

Práce budou probíhat přibližně do konce září. „Cenu zabezpečovacích prací lze odhadnout na zhruba deset milionů korun," vysvětlil J. Rubáš. Podle něj práce a s nimi spojené manipulace s hladinou a průtokem vody v okolí jezu neohrožují život v řece.

„Práce jsou prováděny s co možná nejcitlivějším přístupem k vodnímu toku a za odborného dohledu biologického dozoru," vysvětlil. „V souvislosti s prováděním prací se omlouváme občanům za dočasné zhoršení okolního prostředí a chceme jim poděkovat za trpělivost s prováděnými pracemi," dodal.

Jez se stavěl před půl stoletím

Jez na řece Ohři naproti Libočanům byl postaven v letech 1962 až 1972. Hlavním jeho účelem byla stabilizace toku, aby nedocházelo k vymílání dna u pravobřežního pilíře nedalekého železničního mostu na trati Žatec – Plzeň.

Na jezu vznikla elektrárna a rybí přechod

Od Povodí Ohře těleso jezu i sousední pozemek koupila zhruba před deseti lety společnost RenoEnergie, která tam postavila malou vodní elektrárnu. V provozu je od roku 2006. Kvůli poměrně nízkému spádu jezu, který byl necelé dva metry, došlo k jeho navýšení klapkou.

Ještě před tím, v roce 2003, tam s využitím „evropských" peněz postavilo Povodí Ohře šestačtyřicet metrů dlouhý rybí přechod.