Město Žatec připravuje rozsáhlou investici do nového sběrného dvora a nákupu kontejnerů na odpad. Celkové náklady se odhadují na zhruba padesát milionů korun, většinu by měla pokrýt dotace. Radnice podá žádost o peníze z Operačním programu Životní prostředí, zastupitelé v minulých dnech schválili zajištění spolufinancování, které bude ve výši minimálně 15 procent.

Sběrný dvůr bude v Perči

Nový sběrný dvůr vedle areálu kotelny v Perči by měl nahradit současný, už nevyhovující v Čeradické ulici. Předpokládá se, že stavební náklady na nový sběrný dvůr by vyšly na 23 milionů korun, další tři miliony půjdou na nákupy potřebných technologií a strojů – například lisu, pily nebo nakladače.

Připomeňte si: Lidé z části Žatce si oddechli, sběrný dvůr u nich nebude

Nový sběrný dvůr by zdarma lidem ze Žatce nabízel možnost zbavit se různých druhů odpadů, které nepatří do běžných popelnic na komunální či separovaný odpad. Dosud mají tuto možnost právě v areálu v Čeradické ulici.

Druhá žádost o dotaci ze zmíněného programu půjde ze Žatce na nákup kontejnerů na odpad. Půjde o nádoby na separovaný odpad a na bioodpad, počítá se také se zřízením podzemních kontejnerů. Ty v Žatci dosud nejsou.

Na sedmi místech mají být podzemní kontejnery

Počítá se se zřízením podzemních kontejnerů na sklo, plast a papír celkem na sedmi místech, hlavně pak v historickém centru města. Další tři taková stání na separovaný odpad by měla být polopodzemní. Město chce také koupit stovky nadzemních kontejnerů a nádob na separovaný odpad, v rámci projektu se plánuje výstavba deseti nových přístřešků pro ně. Náklady na kontejnery se odhadují na 17 milionů.

Kontejnery na bioodpad nejsou

Po městě se má také objevit tisícovka nádob na bioodpad z domácností, v zahrádkářských koloniích pak velkoobjemové kontejnery. Většina domácností v Žatci možnost třídit bioodpad, jak požaduje nová legislativa, dosud nemá.

Podzemní kontejnery na tříděný odpad už zavedla řada českých měst, Žatec se k nim chce přidat. Nyní se první chystá v Lounech, konkrétně v ulici Na Valích.

Psali jsme: V Lounech chystají stavbu prvních podzemních kontejnerů na odpad

Hlavním důvodem, proč se přistupuje k jejich zřizování, je fakt, že barevné kontejnery hyzdí historická jádra měst, je kolem nich nepořádek, překážejí a někdy se pro jejich umístění hledají v obytných zástavbách prostory jen těžko.

Podzemní kontejnery jsou pod povrchem ulice, navenek vystupují jen vhazovací sloupky, připomínající odpadkové koše. Jsou nenáročné na prostor, odolné proti požárům a brání i zpětnému vybírání odpadu. Jejich zřízení je ale finančně náročné.