„K rozhodnutí o zápisu na Seznam světového dědictví dojde v Rijádu nejspíše v neděli 17. září odpoledne,“ přiblížil mediální zástupce města Tomáš Kassal. V Žatci věří, že se město a okolí na prestižní seznam napodruhé dostanou.

Už teď je v „dobré“ společnosti. Výbor na svém zasedání v pouštním království kromě Žatce posoudí k zápisu na seznam UNESCO celou řadu významných světových památek. Například židovské středověké dědictví v německém Erfurtu, kulturní krajinu Gedeo v Etiopii, pevnosti z doby Vikingů v Dánsku nebo Hedvábnou stezku na území Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu.

Myšlenka na zápis Žatce na seznam světového dědictví UNESCO díky chmelařské historii města vznikla před dvaceti lety. Po letech příprav o to ČR poprvé usilovala v roce 2018, výbor mezinárodní organizace na zasedání v Bahrajnu tehdy rozhodnutí odložil a doporučil nominaci rozšířit o „příběh“ chmele. Vyřadil se areál bývalého Dreherova pivovaru v Žatci, naopak přibyla okolní krajina s chmelnicemi včetně vesnice Stekník. Oblasti žatecké městské památkové zóny a památkové rezervace v nominaci zůstaly.

„V přepracované nominaci jsme se podle doporučení zaměřili především na příběh chmele. Tedy od toho, jak se šlechtí v laboratoři, přes pěstování na chmelnicích kolem Ohře, dopravu a zpracování až po konečný produkt, jímž je usušený chmel určený k dalšímu využití,“ popsal před časem bývalý místostarosta města a předseda přípravného výboru Jaroslav Špička. „Nominovaný statek reprezentuje významnou lokalitu, kde se odehrává zcela unikátní příběh kontinuálního vývoje pěstování, zpracování a světového obchodu s chmelem, který je základem vaření piva po celém světě,“ je hlavní krédo žatecké nominace.

Město Žatec díky tomu, že je řadu let na seznamu kandidátů UNESCO, získalo ve formě různých dotací zhruba čtvrt miliardy korun. Peníze šly v posledních letech na rekonstrukci budovy městské knihovny, radnice, synagogy, Mederova domu a domu na Žižkově náměstí, kde vzniklo muzeum pivovarnictví.

Česko má na seznamu světového kulturního dědictví 16 památek. Například historická centra Prahy, Českého Krumlova, Telče, Kutné Hory, zámky v Litomyšli nebo Kroměříži či Hornickou krajinu Erzgebirge / Krušnohoří. Jako poslední UNESCO na seznam zapsalo lázeňská města Evropy včetně Františkových Lázní, Karlových Varů a Mariánských Lázní a původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy rozšířilo o Jizerskohorské bučiny.