Významnou událost si nenechali ujít například ministr kultury Martin Baxa, izraelská velvyslankyně v ČR Anna Azari, vedení Žatce nebo zástupci židovské obce. Všichni neopomněli poděkovat současnému majiteli památky Danielu Černému, který se zasloužil o její záchranu a vdech jí nový život. „Zasloužil se o zachování regionální historické paměti,“ řekla izraelská velvyslankyně. Kvůli její přítomnosti a nedávnému útoku Hamásu na Izrael na akci dohlížela řada policistů v uniformách i civilu.

Od úplné zkázy ve zmíněném roce 1938 při protižidovském pogromu ze strany Hitlerem zfanatizovaných Němců synagogu zachránila obava, že se oheň rozšíří na vedlejší zástavbu. Poničený židovský svatostánek od té doby svému účelu nesloužil. Ve 2. světové válce v něm byl německý lazaret, v 50. letech tržnice, později sklad civilní obrany. Druhá největší synagoga v Čechách byla dlouhé roky opuštěná, po roce 1989 vystřídala několik vlastníků. Havarijní stav domu neumožňoval jeho zpřístupnění, synagoga byla otevírána veřejnosti jen příležitostně.

Příběh staré budovy v centru Žatce ale přece jen nabral pozitivní děj. V roce 2012 kulturní nemovitou památku koupil bývalý primátor Chomutova Daniel Černý. „Koupit žateckou synagogu byl ten nejbláznivější nápad v mém životě. Jenže ten dům toho v posledních desetiletích zažil fakt hodně, ať už za nacistů, v minulém režimu nebo za předchozích majitelů, kteří budovu dostatečně neopravili. Je na čase to prokletí prolomit,“ prohlásil tehdy. V roce 2019 zahájil rozsáhlou rekonstrukci. Celkový rozpočet projektu obnovy činil téměř 56 milionů korun, přičemž získaná „evropská“ dotace dosahovala 85 % z této částky.

Žatecká synagoga prošla kompletní rekonstrukcí.
Synagoga v Žatci ožívá. Rekonstrukce už je hotová, pracuje se na expozicích

Rekonstrukci kulturní nemovité památky provázely problémy spojené s pandemií covidu 19, během prací přišla milá i nemilá překvapení. „Zajímavé bylo, když se objevily průduchy ve zdivu kolem celé synagogy, což ukazovalo na nějaký systém vytápění, o kterém se nevědělo. Nemilé bylo, když v rabinátu spadly jednoho dne stropní trámy v jedné z místností. Museli jsme odkrýt podlahy a zjistili jsme, že dřevěné konstrukce jsou napadené dřevomorkou. To přineslo práce navíc,“ popsal majitel žatecké synagogy. Ze zdevastovaného objektu se zachovalo v podstatě jen holé zdivo bez vnitřního vybavení, jedinou výjimku tvoří původní synagogální opona, která je ve sbírkách žateckého regionálního muzea.

Za rekonstrukci získal loni významné ocenění. Daniel Černý se stal pro rok 2023 vítězem soutěže Patrimonium pro futuro vyhlašované Národním památkovým ústavem, a to v kategorii záchrana památky.

Synagoga a sousední rabinát, který v roce 2002 vyhořel, mají nové střechy, okna, dveře, na obnovenou fasádu se vrátily zdobné historické prvky včetně vitráží, nové jsou rozvody sítí, vnitřní omítky, podlahy, stropy. Židovský svatostánek se promění v kulturní prostor, otevřou se nové expozice. „Oba objekty budou využívány jako kulturní prostor a muzeum. V nové stálé expozici naleznou návštěvníci informace týkající se především historie Židů v Žatci. Prostory synagogy i rabínského domu budou sloužit pro pořádání výstav, koncertů, divadelních představení, přednášek a podobně,“ přiblížil Daniel Černý.

Daniel Černý převzal cenu z rukou ministra kultury Martina Baxy.
Majitel žatecké synagogy získal prestižní cenu za její obnovu. Proměna je úžasná

První výstava v prostorách rabínského domu přibližuje tvorbu malíře Františka Dvořáka, k vidění jsou práce, které vznikly po roce 1968. František Dvořák v té době již zcela opustil realistickou malbu a při tvorbě pracoval především s neomezenými vlastnostmi barev a schopností světla spolu s nimi utvářet prostor a atmosféru.

Navštívit synagogu a rabínský dům bude možné i v pátek 22. března od 17 hodin. Od 18 hodin proběhne v synagoze dobročinná aukce výtvarných děl. Výnos z ní je určen na podporu provozu synagogy a rabínského domu, která ve svém součtu představuje velkou a dlouhodobou finanční zátěž pro majitele. Svá díla do aukce nezištně věnovalo několik desítek umělců. Moderátorem pátečního odpoledne v synagoze bude herec Šimon Bilina známý nejen z televizních seriálů.