Konkurz firmy Hargo se táhne od roku 2016. Jeho dokončení bránilo, že zajištěný a největší věřitel Evropsko-ruská banka (ERB), která společnosti poskytla úvěr, skončila sama v konkurzu. Balík pohledávek za téměř půl miliardy z padlé ERB nedávno koupila společnost Casper Recovery.

S prodejem areálu firmy Hargo včetně zařízení a uskladněných pneumatik vydal v minulých dnech souhlas Městský soud v Praze, u kterého insolvenční řízení běží. „Prodej mimo dražbu uskuteční insolvenční správkyně za podmínek určených zajištěnou věřitelkou společností Casper Recovery formou výběrového řízení, a to obálkovou metodou prostřednictvím společnosti Naxos. Prodej bude realizován zájemci s nejvýhodnější nabídkou,“ uvedla v rozhodnutí soudu samosoudkyně Luďka Horajsová. Rozhodující tedy bude nabídnutá částka.

Insolvenční správkyně areál v zóně Triangle nabízí prostřednictvím zmíněné realitní společnosti Naxos, zájemci mohou podávat nabídky do konce listopadu. „Tržní hodnota závodu Hargo byla k říjnu 2023 oceněna znalcem na 60 milionů korun. Budovy a příslušenství jsou postaveny na pozemcích o velikosti dvou a půl hektaru patřící Ústeckému kraji a za užívání těchto pozemků se platí měsíční nájemné ve výši 43 tisíc korun,“ informuje společnost Naxos na svých internetových stránkách. Uvnitř výrobní haly se nachází recyklační linka na zpracování pneumatik, která slouží pro výrobu granulátu a mikrogranulátu z pryže, kovových briket a textilu.

Stavba dálnice D7 u Chlumčan.
Práce na D7 u Chlumčan finišují, ke zprovoznění dálnice dojde příští měsíc

Společnost Hargo dokončila výstavbu továrny u Žatce v roce 2013, při recyklaci pneumatik zaměstnala několik desítek lidí. Šlo o prvního českého investora v zóně Triangle. V závěru roku 2015 se ale dostala kvůli dluhům a technickým potížím do problémů, které nakonec vedly k ukončení výroby, insolvenci a následnému konkurzu. Všechny zaměstnance firma propustila. V areálu zůstalo zhruba šest až sedm tisíc tun pneumatik, po krachu se podařilo odvézt jen nepatrných 23 tun.

Na novém majiteli areálu bude, aby se s pneumatikami vypořádal. Lidem kolem zóny se hromady pneumatik v Triangle nelíbí. Nejvíc se bojí následků případného požáru. Ty by mohly být závažné pro široké okolí. Například Alois Jurkovič se stará o rybníčky u Staňkovic pod zónou. Chodí na ně rybařit místní děti, trénuje tam závodní tým mladých sportovních rybářů ze Žatce. „Rybníčky jsou napájeny podzemní vodou, bojím se, aby ji hašení případného velkého požáru v Triangle neznečistilo,“ řekl před časem.

Mohlo by vás zajímat: Nenápadná, přesto smrtící. Silnici mezi Žatcem a Kadaní lemuje několik pomníčků

Zdroj: Deník/Petr Kinšt