„Setkání je zároveň oficiálním poděkováním města všem, kdo se podíleli na přípravě nominační dokumentace pro zápis na Seznam světového dědictví. Pozváni byli zástupci dalších ministerstev, Národního památkového ústavu, chmelařských institucí, členové přípravné skupiny Steering Group a také všichni poradci a konzultanti, již se na přípravě nominační dokumentace podíleli,“ sdělil mediální zástupce města Tomáš Kassal.

Ještě před tím, v pátek 10. listopadu od 18 hodin, připravují Rodáci Žatec ve Sladovně besedu na toto téma. Zájemci se dozví informace ze zákulisí procesu schválení Žatce na seznam UNESCO ze saudskoarabského Rijádu, promítat se bude také film o historii města.

Město Žatec a okolní chmelařská krajina jsou mezi památkami UNESCO od letošního září. Na prestižní seznam světového kulturního dědictví byl zapsán jedinečný celek, který dokumentuje cyklus pěstování, zpracování a obchod se žateckým chmelem od historických dob do současnosti. Žatec a krajina žateckého chmele jsou vůbec prvním chmelařským dědictvím se světovou značkou UNESCO. Novou „světovou“ památku tvoří dvě části, které se přirozené doplňují. Chmelařskou krajinu reprezentuje okolí vesnic Stekník a Trnovany, historickou městskou pak Žatec. V UNESCO jsou tak dvě oblasti – historické jádro Žatce a přilehlého Pražského předměstí a krajina mezi Trnovany a Stekníkem včetně obou vesnic, chmelnic a řeky Ohře mezi nimi a také zámek Stekník.