Do Žatce dorazila vakcína proti covidu-19. Jako první se očkuje zdravotní personál tamní nemocnice, zhruba stovka zájemců z řad zaměstnanců by měla být naočkována do konce tohoto týdne. Dovoz dalších várek vakcíny do města se dá očekávat v průběhu ledna. Pak přijdou na řadu hasiči, policisté nebo vojáci, kteří pomáhají ve zdravotnických a sociálních zařízeních, a nejrizikovější skupina populace – senioři.

Mezi prvními očkovanými v žatecké nemocnici byla Eva Menclová, staniční sestra interního oddělení, která pečuje o hospitalizované pacienty nejen na covidové jednotce. „Jsem určitě pro očkování, proto jsem ho podstoupila. Nijak mě to nebolelo. Je důležité, aby populace byla proočkovaná, aby se nemoc nešířila. Zvláště když při své práci vidím, kolik pacientů má těžké následky, které covid způsobuje,“ řekla Menclová.

Ve čtvrtek se k očkování nahlásila třicítka zaměstnanců nemocnice, další přijdou na řadu v pátek a v dalších dnech. Jak vakcinace probíhá? „Aplikuji vakcínu do horní končetiny do deltového svalu, třicet minut poté sedí očkovaný v čekárně, pokud nemá žádné komplikace, může odejít,“ vysvětlila Vendula Studená, vrchní sestra gynekologického oddělení, jehož část se v žatecké nemocnici proměnila v očkovací centrum. Očkuje se v prostorách, kde před uzavřením porodnice ležely maminky po porodu.

Každý očkovaný obdrží kartičku, kde je údaj o tom, jaká vakcína u něj byla použita. A zároveň tam má i termín druhého kola očkování. Na zaměstnance žatecké nemocnice, kteří se očkují nyní, čeká v závěru ledna.

„Očkujeme zdravotníky a zaměstnance, kteří přicházejí s covid pozitivními do styku. Přednostně ty, kteří infekci neprodělali, aby ji nedostali a neoslabovali tak naše týmy, které jsou i tak na hraně výkonnosti,“ popsal primář žatecké gynekologie David Ježek.

Očkování je třístupňový proces. „Nejprve si zájemce o očkování vezme sestra, změří mu tlak, teplotu a provede zápis do celostátního systému. Pak u něj zjistím anamnézu, zda je způsobilý pro očkování, a provedu zápis do nemocničního systému. Pak si zájemce vezme zdravotní sestra, která provede vlastní očkování,“ přiblížil Ježek.

Zatímco vlastní očkování probíhá v řádech desítek sekund, papírování před tím je daleko delší. „Administrativa zabere přibližně tři čtvrtě doby očkování. To je ale dnes ve zdravotnictví běžné, víc se papíruje, než léčí,“ poznamenal primář. On sám se očkovat nechá, podle svých slov to považuje minimálně za solidární vůči ostatním. „Že u nás začalo očkování, vnímám jako posun, věřím, že se díky vakcíně této hrozby zbavíme,“ dodal.

To, že do Žatce dorazila vakcína stejně jako do ostatních krajských nemocnic, kvituje místostarosta města Radim Laibl. „Ukazuje se, že Ústecký kraj pochopil důležitost žatecké nemocnice z hlediska její spádovosti. Podstatné je, že s námi počítají, že se potvrdilo, že žatecká nemocnice je součástí krajského zdravotnického systému,“ řekl.

Nemocnice v Žatci má připravených třicet lůžek pro covid pozitivní pacienty. Na covid pracoviště se částečně přeměnilo oddělení gynekologie. Covid pozitivní byla v minulých měsících celá řada zaměstnanců nemocnice, což přinášelo personální problémy se zajištěním služeb.